20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Најчестите грешки поради кои нашите шницли излегуваат лоши

НАЈЧИТАНО

Квалитетно парче месо кое е добро термички обработено е гастрономска гозба сама по себе и нема потреба од многу прилози или сосови. Но, готвењето на добар стек започнува долго пред да го ставиме месото на тавата.

Punkufer открива каде најчесто грешиме при подготовката на овој вечен кулинарски хит.

1. Купуваме месо каде што пристигнуваме
Купувањето месо на продажба во супермаркетите заштедува пари и нема ништо лошо во тоа. Меѓутоа, ако сакате да купите добро парче на таргетиран начин, а не сте вешти во препознавањето на фините нијанси – сепак побарајте совет од професионалци. Исто така, ако можете, изберете месарници кои продаваат свежо и домашно органски одгледано месо.

2. Ставете директно во тавчето од фрижидер
Доколку сакате убава кора на површината на месото, како и сочно розев центар, најдобро би било месото да го „одморите“ на собна температура најмалку половина час пред печењето. Исто така, исклучително е важно тавата да биде дополнително жешка, бидејќи месото фрлено на ладно тавче добива непривлечна сива боја при готвењето.

3. Држете се до нотка кога зачинувате
Сочната шницла не можете да ја „посолите“ одвнатре, затоа не се срамете да го зачините однадвор. Малку сол ќе биде вистинската количина само за многу тенки шницли „во моментот“.

4. Проценуваме со чувство
Искусните мајстори за скара можат да допрат парче месо и да откријат дали е подготвено за послужување според неговата мекост или цврстина. Доколку не сте вешти да ја препознаете вистинската термичка обработка по чувство – набавете кујнски термометар, кој секогаш ќе ви го даде точниот одговор.

5. Јадеме веднаш по тргањето од оган
Секое парче месо треба да „одмори“ по термичка обработка околу двојно повеќе од времето што сте го потрошиле за подготовка. За тоа време, соковите во месото се стабилизираат. Ако прерано го исечете стекот, целата вкусност на месото ќе истече во чинијата, наместо во устата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО