5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Најчестите грешки кои луѓето ги прават во итни случаи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ако некое лице одеднаш се онесвести или престане да дише, тие реагираат инстинктивно. Но, лекарите велат дека би можеле да спасите нечиј живот ако не дозволите вашите емоции да ве извлечат најдоброто од вас.

Д-р Џон Торес, кој работи во одделот за итни случаи во болницата „Premier Urgent Care“ во Колорадо Спрингс, откри за „Today“ какви грешки се прават во итни случаи.

Прво ги повикувате вашите најблиски
Верувале или не, кога ќе се случи несреќа, многу луѓе прво им се јавуваат на своите најблиски за да побараат помош. Но, д-р Торес предупредува дека првиот повик треба да се направи до службите за итна помош. Тој рече дека повикувањето на други луѓе губи драгоцено време.

„Кога ќе стигнете во болница, можете да повикате кој сакате“, предупреди тој.

Не возете го лицето во болница
Иако може да изгледа побрзо, д-р Торес вели дека транспортот на самата жртва всушност го одложува неговото лекување.

„Амбулантите се опремени со медицински помагала и се екипирани од медицински професионалци кои им помагаат на пациентите. Уредите во возилото може да вклучуваат монитори за отчукувањата на срцето и дефибрилатори, вакуум чаши или аспиратори кои можат да ги исчистат дишните патишта и инкубатори за загревање на пациентите. Возењето некого до болница може да се покаже како многу оттргнувачко за возачот, зголемувајќи го ризикот од несреќи“, вели докторот.

Не го оставајте лицето во собата за итни случаи
Штом ќе однесете некого во болница, вашата работа не е завршена. Доктор Торес вели дека треба да почекате додека не се уверите дека личноста е добро, а можеби ќе можете да одговорите на некои од прашањата на докторот за тоа што се случило, пренесува Index.hr.

„Лицата кои доаѓаат во итната медицинска помош не можат трезвено да размислуваат, особено ако се повредени. Затоа, важно е да има некој кој може да одговара на прашања“, објасни тој.

Го заборавивте полначот за мобилен телефон
Секогаш е неопходно да имате полнач за мобилен телефон со вас за итни случаи.

„Не можам да ви кажам колку луѓе доаѓаат и остануваат без батерии бидејќи чекаат во болница од 10 до 12 часа“, додаде д-р Торес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img