16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Најубавите плажи на летото 2022 година во наша близина

НАЈЧИТАНО

Гардијан објави листа на 40 најубави плажи за летото 2022. Некои од овие плажи се во наша близина.

Црна Гора
На листата на најубави плажи тоа лето се најде и плажата Дробни пиесак, која се наоѓа во скриен залив под главниот пат меѓу Свети Стефан и Петровац.

„Будванската ривиера во Црна Гора е еден од најголемите накит на земјата. Плажата Дробни пиесак се карактеризира со смарагд вода, опкружена со шумски планини. На плажа може да се изнајмат чадори, а два ресторани нудат голем избор на црногорски јадења на скара“, се вели во описот.

Плажата обично не е преполна, морето е тиркизно сино и чисто. Посетителите можеа да изберат помеѓу одмор на мивка или карпи.

Пред неколку лета, до таа плажа можеше да се стигне со брод, но денес тоа е сепак најубавиот и најлесниот начин.

Италија
Сан Микеле, Сироло, Ле Марке
Брегот на регионите Абруцо и Ле Марке е главно рамно и без карактеристики, со патишта, железници, а понекогаш и со автопатот Е55. Сè се менува во регионалниот парк Монте Конеро, заштитено подрачје од 6.000 хектари што го опкружува брегот. Нејзиното најубаво место е Сироло, од каде пешачки патеки меѓу дрвјата се спуштаат до дивата плажа Сан Микеле. Плажата е обележана со тиркизна вода, шуми и карпи над фини бели камења.

Пунта дела Суина, Апулија
Плажите на јонскиот брег на Апулија имаат повеќе од допир на Сејшелите, со разнобојна вода и мек бел песок. Јужно од заграденото пристаниште Галиполи, песочна патека води кон прекрасниот залив Пунта дела Суина. Песочните области се одделени со мали карпи и тревни заливи, така што, иако има некои гостилници со лежалки, обично е лесно да се најде затскриено катче, а морето е потопло овде отколку на брегот на Јадранот.

Од Колонија, Сардинија
Тешко е да се избере само една плажа на овој остров на приморско совршенство, но Са Колонија, еден од многуте заливи јужно од селото Чиа, има се – хектари мек песок, чиста вода, фламинго во задната лагуна и повремени посети на делфини. Како тоа да не е доволно, неговото прекрасно морско дно е одлично за нуркање и, што е невообичаено за Медитеранот, можете да сурфате по него кога дува ветер.

Каламоше, Сицилија
Фактот што е дел од природниот резерват Вендичари и речиси една милја од паркингот помага оваа песочна плажа меѓу карпестиот брег никогаш да не биде премногу зафатена. Посетителите мора да понесат сè со себе, вклучително и вода. Можете лесно да го поминете денот копајќи во мирната вода, заштитената природа, нуркањето и планинарењето покрај брегот, но во шумата.

Сперлонга, Лацио
На половина пат помеѓу Рим и Неапол се наоѓа стариот центар на Сперлонга на гребенот што излегува во морето, на чиј врв се наоѓа кула од 16 век. На југ, во близина на мала марина, се наоѓа плажа со прекрасен златен песок.

СперлонгаФото: ПРОФИМЕДИЈА
Хрватска
Кривица, Лошињ
Можеби плажата со камчиња Кривица е толку посебна поради ефектот, што треба да се спуштите по камената патека 30 минути – и потоа да се вратите назад по истата патека. Наградата е чиста, длабока тиркизна вода во заштитен залив опкружен со борови дрвја. Лошињ, долг остров во заливот Кварнер, е едно од најдобрите места за дишење во Хрватска со неверојатно богатство од диви билки, пишува Гардијан.

Плажа Дивна, Пељешац
Плажата Дивна се наоѓа на северниот брег на полуостровот Пељешац и е опкружена со борови дрвја, кои опкружуваат мал залив со камчиња. Плажата е одлична за нуркање.

Млини, острови Паклени
Ако сте на Хвар и сакате малку да ја промените провинцијата, возете до заливот Млини на пеколниот остров Маринковац. Има прекрасно опуштена атмосфера на оваа плажа со камчиња со мирис на борови дрвја. Неверојатно чистата сино-зелена вода ќе ве покани на пливање и нуркање, па затоа се препорачуваат водени чевли.

Албанија
Порто Палермо, Кепаро, округот Валона
Ќепаро е магично село кое нуди спектакуларни комбинации на бои: синилото на морето, зелените падини и белината на варовничките карпести формации кои штрчат од драматичните планински падини наоколу. Има многу скриени плажи, па дури и главната, наречена Порто Палермо, е дива и совршена за одмор на карпите и истражување на блискиот карпест полуостров, на чиј врв се наоѓа тврдина стара 200 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО