2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Најстудениот ден забележан во Јужна Кореја, температурата достигна -39,3 степени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Јужна Кореја го забележа во вторникот најстудениот ден во сезоната, со температура од минус 25,5 степени Целзиусови во главниот град Сеул и минус 39,3 степени на северот на земјата, објавија локалните медиуми.

Утринските ниски температури во Сеул паднаа на минус 16,4 степени Целзиусови и минус 25,5 степени Целзиусови во северната област Чеорвон, која граничи со Северна Кореја, соопшти државната метеоролошка агенција Корејската метеоролошка управа (KMA).

Обилните снежни врнежи и силните ветрови, исто така, предизвикаа откажување на 466 домашни летови во некои делови од земјата додека луѓето се враќаа од лунарниот новогодишен празник, објави Јонхап њуз.

Запрено е и пловењето на стотици патнички бродови низ целата земја.

КМА прогнозираше и ниска температура во среда која ќе се движи од минус девет до минус 23 степени.

Фотографиите објавени од метеоролошката агенција покажаа снежна бура во градот Џеџу на најголемиот јужнокорејски остров и обилни снежни врнежи во југозападниот град Гвангжу, што предизвика прекини во транспортот на патниците кои се враќаа дома по четиридневниот лунарен новогодишен одмор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...

Ковачевски контра позицијата на Мицкоски

Има една теза што ја заговара ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека пратениците немале мандат да гласаат уставни измени. По две основи не е точно....
spot_img
spot_img
spot_img