-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Најскапата пица на светот чини 10.000 евра

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во крајбрежниот град Салерно – Италија, се продава најскапата пица во светот која чини повеќе од 10.000 евра и за нејзина подготовка се потребни 72 часа.

Пицата е наречена „Луј Тринаесетти“, а рецептот е на готвачот Ренато Виола. Дијаметарот на порцијата е 20 сантиметри, а направена е од специјални состојки… Тестото се прави со органско брашно Арабија и се посипува со розова сол од реката Мареј во југоисточна Австралија. Потоа се додаваат три вида кавијар – „Осиетра ројал престиж“, „Каспија осиетра ројал класик“ од Иран, „Каспија белуга“ и седум вида сирење.

– Се разбира, има и други состојки. Најскапи се јастозите прекриени со коњак „Луј Тринаесетти“, којшто пак, вообичаено тешко се наоѓа на пазарот – вели Виола.

„Луј Тринаесетти“ се служи со шампањ „Круг кло ду меснил“ или со ликер „Карта реал санчез ромат финос“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

САД и официјално се збогуваат со короната, Бајден најави укинување на вонредната состојба

Американскиот претседател Џозеф Бајден го информираше Конгресот дека на 11 мај ќе ја прекине вонредната состојба во јавното здравство поради Ковид-19, додека повеќето земји...

Три години по Брегзит: Дали Британија жали или слави

Дипломатот и член на Виенскиот институт за општествени науки Иван Вејвода и новинарката од Лондон Даница Илиќ во Нови Дан зборуваа за последиците од...

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот...
spot_img
spot_img
spot_img