20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Најпопуларната фризура од нашето детство го освои Инстаграм

НАЈЧИТАНО

Трендот на 90-тите се враќа и ја освојува пролетта 2022 година: оваа пролет носиме фризури со реси во сите верзии.

Светските фризери и стилисти претставија серија генијални пролетни фризури во кои ќе уживаме во претстојната сезона и, судејќи по нив, трендовските фризури ќе бидат или ултра елегантни или ултра кежуал.

Дури и популарната шипка во средината е надвор од мода! Меѓу лежерните фризури се издвојуваат змејовите, каков стил ќе имаме во деновите што претстојат, дознајте во продолжение…

Елегантните и цврсти реси се оставени на страна, бидејќи оваа пролет е во првите редови на едноставни и лежерни реси кои се готови за неколку моменти. Особено нè радува ова, со оглед на тоа што немаме секогаш време да ги плетеме совршените плетенки, а ни оваа фризура не бара многу знаење за плетењето. Змејовите се достапни во различни стилови, но сите имаат едно нешто заедничко – колку повеќе неуредни, толку подобро!

Како што трендот на барот продолжува во средината, пролетниот хит се наједноставните китови, таканаречените китови „pigtails“. Тие изгледаат одлично и со реси и не се само за долга коса.

Имено, овие „хајди“ плетенки изгледаат многу привлечно дури и на кратка коса. Дури и ако немате време да плетете две плетенки, распоредете ја косата во една голема и во комбинација со очила за сонце и големи обетки можете да постигнете одличен изглед! Француските китови не се забранети, но важно е да бидат што е можно поопуштени.

Во последно време се забележуваат модните трендови од 90-тите и почетокот на вториот милениум, па неизбежни се фризурите кои ги одбележаа овие периоди.

Оваа пролет ќе биде голем хит на две плетенки кои го врамуваат лицето и многу лесно се прават. Доволно е косата да ја поделите на средина и од секоја страна да одвоите мал дел од косата веднаш до лицето и од нив да исплетете плетенки.

Оваа фризура изгледа одлично на права коса, но е вистински хит и на брановидна коса, бидејќи обезбедува повеќе неред и лежерност. Ова е дефинитивно фризура која е идеална за оние денови кога не сакате да се трудите премногу, но сепак сакате да изгледате уредно.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО