More

  Најпознатата далматинска психијатриска болница се врти кон туризмот

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Најпознатата далматинска психијатриска болница Угљан се врти кон туризмот. Шест хектари запуштена површина веднаш покрај морето во болницата се признати како дополнителен приход. Наскоро ќе биде распишан јавен тендер, а целиот проект допрва треба да биде именуван од жупанијата.

  Така, сите на кои психата им е нарушена поради стрес или исцрпеност на работа ќе можат да дојдат во Угљан да се излечат, но и да се одморат од проблемите.

  „Сега некаде ќе биде последната фаза, па очекувам да дојдеме. Дали некој ќе се пријави на тендерот, дали ќе најдеме некого, тоа е сега прашање. Не е толку едноставно. Не е лесно да се најде инвеститор кој веднаш ќе дојде и ќе земе и инвестира. Потребни се некои средства кои ги нема секој“, вели Младен Мавар, директор на Психијатриската болница „Угљан“.

  Целата приказна би повлекувала дополнително вработување и на здравствени и на нездравствени работници.

  „Примарната работа за нас е што можеме да вработиме луѓе овде од островот. Сега сме практично најголемата „фирма“ на островот. Имаме речиси 300 вработени, а околу половина од нив се од островите Угљан и Пашман. Тоа е нешто што ги остава луѓето овде на островот“, вели Мавар.

  Ова ни го потврдија мештаните кои го поздравуваат овој вид туризам.

  „Мислам дека е одлично и идеално. Сепак, ова е остров, прекрасно е и морето, борови, за релаксација, па веројатно би бил вистински хит за болните и оние на кои им е потребна психолошка помош, бидејќи овде душата навистина се оздравува“.

  „Мислам дека тоа е добра идеја и идеја која добро ќе ни се најде. Таму е тивко, тивко е. Таму има простор и се и ова навистина треба да се поддржи“, велат тие.

  Болницата е поддржана и од Туристичкиот одбор на Град Задар.

  „Ова е навистина иницијатива за пофалба и конечно вакво нешто се случува во округот Задар и градот Задар. Тоа секако е во наша полза, бидејќи Задар е веќе признат како културна и гастрономска дестинација, заедно со спортскиот дел од туризмот, а здравјето на крајот ќе ни дојде како шеќер“, изјави директорот на Задарскиот туристички одбор Марио Палека.

  Шеќерот на крајот ќе биде ист за Министерството за здравство кое ја иницираше целата приказна. Изгледа сериозно ја сфатиле работата и решиле на овој начин да се справат со наталожените недостатоци во здравството. Но, не само еден таков објект ќе биде доволен за решавање на наталожените долгови, туку неколку од нив. Останува да се надеваме дека примерот на Задар ќе го следат и другите здравствени институции во Хрватска.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img