Најновото за Мирнеса С. од Германија: Што ја чека и кои се нејзините опции

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мирнеса С. е во рацете на германските правосудни органи. Тој во моментов е во притвор и се очекува локалното обвинителство да поднесе обвинение. Се сомнева дека проневерила повеќе од еден милион евра. За Н1 од Германија за последните информации во врска со овој случај зборуваа: Ернад Чомага, магистер по правни науки на Универзитетот во Хајделберг и Франкфурт и хонорарната новинарка Далиборка Гајиќ од Минхен.

Новинарката Гајиќ пред гледачите на N1 ги презентираше најновите информации за Мирнеса С и колку информации за неа се застапени во германските медиуми.

„Нејзе и е одреден притвор, моментално е во женски затвор во Штутгарт. Оваа вест ја пренесоа германските медиуми и будно следеа што се случува со осомничениот. Сепак, тоа не е ударна вест, туку светска криза и економија“, објасни Гајиќ.

Она што го кажа Гајиќ е дека истрагата утврдила дека Мирнеса С. била активна во јавноста, иако локалните власти интензивно трагале по неа.

„Во текот на целата потера по осомничената таа објавуваше видеа на социјалните мрежи“, изјави Гајиќ.

За Чомага тој потег е особено впечатлив.

„Таа ја исмеваше германската јавност и истражителите и судството. Мислам дека ќе и се исплати“, изјави Чомага.

Мирнеса С. може, како што рече Чомага, да дојде во БиХ бидејќи за тоа немало никакви пречки.

„Потерницата од Интерпол не беше распишана, па можеа да ја уапсат само во Германија. Исто така, до БиХ не е испратено барање за правна помош“, рече Чомага.

Уште еден случај на кражба на пари
Но, по случајот со Мирнезе С., која е осомничена дека присвоила милион евра од транспортни пари, Гајиќ изјави дека следувал уште еден случај на кражба на пари.

„Една од работите што е исто така интересна е тоа што минатиот декември дваесет и седумгодишен маж проневерил 100 илјади евра од истата транспортна компанија“, изјави Гајиќ.

Квалификација на кривично дело
Според Чомага, олеснителна околност за неа може да биде фактот што Мирнеса С. се предала на германското правосудство и објаснил што ќе биде главното во овој случај.

„Клучен е начинот на извршување на делото. Дали тоа било однапред смислено, дали било долго планирано, дали се спроведувало на тој начин што други луѓе биле доведени во опасност. Мислам дека овде се случи тешка кражба“, објасни Чомага.

Кога ќе се подигне обвинението, наведува Чомага, одредувањето на затворската казна ќе зависи од многу фактори, а олеснителните околности ќе ја намалат евентуалната затворска казна од можни десет на неколку, а на сето тоа, додава, ќе му завидуваат дури и ако Мирнеса признава и кажува каде се парите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img