2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран, соопшти денеска невладината организација за човекови права Хјуман рајтс воч. Во овој биланс на жртви се вклучени само граѓани кои загинале во репресијата, а нема информации за припадници на безбедносните сили.

Од 448 лица чија смрт беше потврдена, 60 се на возраст под 18 години, вклучувајќи девет девојчиња и 29 жени, соопшти иранскиот огранок на Хјуман рајтс воч.

Иранските власти, од своја страна, соопштија дека повеќе од 300 луѓе загинале од почетокот на протестното движење по смртта на Махса Амини во притвор поради кршење на строгиот кодекс на облекување за жените.

Оваа бројка вклучува десетици припадници на безбедносните сили кои загинаа за време на судирите со демонстрантите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...

Исфрлете ги овие намирници и заменете ги со други

Решивте да почнете да живеете поздраво и првиот чекор кон ново поглавје беше промената на вашето мени. Сепак, некои од намирниците за кои верувавме...
spot_img
spot_img
spot_img