13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Најмалку 26 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Украина, во северозападниот округ Ровенска

НАЈЧИТАНО

Најмалку 26 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Украина, во северозападниот округ Ровенска.

Во несреќата учествувале комбе, автобус и цистерна, а истата се случила во вторникот вечерта на автопатот Киев-Чоп, јави ТАСС. По судирот избувнал пожар на возилата објавил весникот „Страна“, повикувајќи се на украинскиот помошник министер за внатрешни работи Антон Герашченко.

– Само 12 од 38 патници од автобусот преживеале – изјавил Герашченко.

Според првичните информации за несреќата виновен е возачот на комбето кој починал.

„Страна дејли“ пишува дека оваа сообраќајна несреќа е најголемата која се случила на украинските патишта во изминатата деценија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО