23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Најмалку 250 загинати во страшниот земјотрес во Авганистан

НАЈЧИТАНО

Најмалку 250 луѓе загинаа во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтер во источен Авганистан.

Повеќето од потврдените смртни случаи се регистрирани во провинцијата Пактика, изјави Мохамад Насим Хакани, шеф на управата за управување со катастрофи на талибанската влада.

Смртни случаи се пријавени и во источните провинции Нангархар и Коста, додаде тој.

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала погоди делови од густо населените Авганистан и Пакистан во раните утрински часови во средата, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS).

Земјотресот погоди област на околу 44 километри од градот Коста во југоисточен Авганистан, а епицентарот бил на длабочина од 51 километар, соопшти USGS.

Земјотресот се почувствувал на околу 500 километри во Пакистан, Авганистан и Индија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО