26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Најмалку 250 загинати во земјотресот во Авганистан

НАЈЧИТАНО

Областа во источен Авганистан во близина на границата со Пакистан ноќта ја потресе силен земјотрес со јачина од 5,9 степени. Според локалните власти, најмалку 250 луѓе загинале, а повеќе од 150 се повредени, а бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми, јавува Би-Би-Си.

„Ги повикуваме хуманитарните агенции да понудат итна помош за жртвите од земјотресот за да се спречи хуманитарна катастрофа“, објави портпаролот на авганистанската влада Билал Карими на Твитер по земјотресот во источната провинција Пактика.

Властите веќе процениле дека бројот на жртвите ќе продолжи да расте, но се уште не се познати повеќе детали, бидејќи спасувачите се уште не успеале да стигнат до многу од погодените области. Фотографиите објавени на социјалните мрежи покажуваат многу ранети и нивните домови уништени во оддалечените рурални области.

Засега нема информации за жртви или штети на пакистанската страна на границата. Епицентарот на земјотресот бил на повеќе од 40 километри југоисточно од авганистанскиот град Хост, а земјотресот бил почувствуван на повеќе од 500 километри, вклучително и во Индија.

Авганистан често е мета на земјотреси, особено на планините Хинду Куш, кои се наоѓаат во близина на спојот меѓу евроазиската и индиската тектонска плоча.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО