9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Најмалку 16 загинати во епската бура во источниот дел на САД, можни се повеќе жртви

НАЈЧИТАНО

Бројот на загинати во источниот дел на Кентаки во петокот се искачи на најмалку 16 од поплавите предизвикани од „епската“ бура што потона домови, ги изми патиштата и излеа реки, а државните власти предупредија дека бројот на жртвите може да се зголеми.

Полицијата и членовите на Националната гарда, вклучително и персонал од соседните држави, користеа хеликоптери и чамци за да спасат десетици луѓе од домовите и возилата во регионот за ископ на јаглен во Кентаки во Апалачија.

„Ова не е готово. Додека бараме и спасуваме, сè уште има реални опасности“, рече гувернерот Енди Бешеар на утринската прес-конференција.

По хеликоптерскиот прелет на најтешко погодените области со шефот на американската Федерална агенција за управување со вонредни состојби, Дин Крисвел, Бешеар рече дека е запрепастен од обемот на поплавите.

Голем дел од Џексон, град со 2.200 жители на околу 100 милји југоисточно од главниот град Франкфорт, бил потопен, рече тој.

„Стотици домови, игралишта, паркови, бизниси, има повеќе вода под таму отколку што мислам дека некој од нас некогаш видел во таа област“, ​​им рече тој на новинарите.

Поплавите се втората голема катастрофа што го погоди Кентаки во изминатите седум месеци, по серијата торнада што однесоа речиси 80 животи во западниот дел на државата во декември.

Бешеар објави дека бројот на потврдени смртни случаи поврзани со поплавите се искачи на 16 во петокот, вклучувајќи најмалку шест деца, и дека бројот на загинати речиси сигурно ќе се зголеми со повлекување на водите од поплавите и тимовите за пребарување ќе најдат повеќе тела.

„Има уште многу луѓе кои се водат како исчезнати. Можеби ќе го ажурираме изгубениот број во следните неколку недели“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО