8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Најлоша комбинација за стомакот: Една храна никогаш не оди со кафе

НАЈЧИТАНО

Нутриционистот и гастроентеролог Дијанова Нурија објасни дека една храна не оди со кафето. Се работи за чоколадо.

Кафето со чоколадо како и со алкохол помага да се релаксира долниот езофагеален сфинктер. Резултатот е металоиди, печење и рефлукс на содржината на желудникот во хранопроводникот. Со текот на времето може да дојде и до воспаление на хранопроводникот, предупредува Нурија.

Кои комбинации се препорачуваат?
„Еспресото е поконцентриран пијалок, содржи органски киселини кои го подобруваат варењето, подобро делуваат на збиеното месо заедно со желудечниот сок“, објасни докторката и додаде дека неколку минути по пиењето еспресо секогаш треба да пиете чаша вода.

Сепак, лекарите предупредуваат дека прекумерното внесување кафе негативно се одразува на здравјето, пред се на срцевиот мускул, бидејќи по пиењето се зголемува пулсот. Експертите забележуваат и дека една или две шолји кафе на ден нема да имаат негативно влијание, пишува Б92.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО