21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Најлошата храна за тироидната жлезда

НАЈЧИТАНО

Тироидната жлезда е многу важна и се наоѓа на дното на вратот. Тој произведува хормони важни за многу системи во телото, вклучувајќи ги и хормоните кои го контролираат метаболизмот – процес во кој храната што ја внесувате во телото се претвора во енергија. Ако страдате од болест на тироидната жлезда, тоа е токму поради тоа што произведува премногу или премалку од овие хормони.

Постојат неколку видови на болести на тироидната жлезда, како што се хипертироидизам, хипотироидизам, тироидитис и тироидитис Хашимото, од кои сите може да бидат предизвикани од различни нешта, како што се недостаток на јод или дури и генетика. Диететичарката Моли Хембри забележува дека најчеста состојба е неактивна тироидна жлезда или хипотироидизам.
„Вишокот тежина често е примарен несакан ефект на хипотироидизам. „Доколку забележите дека нагло се здебелувате, особено ако тоа не е во согласност со вашата исхрана и навиките за вежбање, важно е да се консултирате со лекар за анализата што евентуално треба да ја направите“, вели таа.

Она што го јадете може да има големо влијание врз состојбата на тироидната жлезда, а според Хембри, најлошата храна што можете да ја консумирате ако ви се дијагностицирани проблеми со тироидната жлезда е онаа што содржи гушавост.

„Таквата храна содржи соединение гоитрин, кое може да ја попречи синтезата на тироидните хормони, заедно со дефицитот на јод“, објаснува Хембри.

Гоитрогени може да се најдат во брокулата, карфиолот и зелката, како и во сојата и просото. За да се ослободите од можните негативни ефекти на зеленчукот, можете едноставно да го загреете.

„Загревањето ја елиминира гушавозната активност. Доколку ги јадете овие зеленчуци и соја умерено, тоа не е проблем, но повеќето диететичари советуваат целосно да го исфрлите просото од исхраната доколку имате проблеми со тироидната жлезда“, предупреди таа.

Во трудот објавен во British Medical Journal, истражувачите откриле дека урамнотежената исхрана игра важна улога во решавањето на проблемите со тироидната жлезда, пишува Index.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО