Најдобрата храна и пијалок ако имате корона

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако омикронскиот вид на коронавирусот има поблаги симптоми од претходните верзии, сепак е важно да внимавате што јадете и пиете за време на инфекцијата. Ако вие или вашето дете сте заразени со коронавирус, треба да му помогнете на сопственото тело да се бори со вирусот што е можно поуспешно. Во оваа статија ви откриваме кои намирници и пијалоци, според советите на нутриционистите, можат да помогнат во ублажување на симптомите и зајакнување на вашиот имунолошки систем.

Супа од зеленчук

Гадење и повраќање може да се појават како симптоми на омикрон кај некои луѓе. Затоа, пожелно е да се јаде лесно сварлива храна како супа од зеленчук. „Топла супа од зеленчук со страна на протеини, како пилешко и тофу, е најдобриот избор, бидејќи зеленчукот ќе обезбеди изобилство на витамини и минерали кои се особено неопходни за време на болеста“, објаснува диететичарот Моргин Клер, додавајќи дека протеините поддржуваат здрава имунолошка функција, бидејќи сите ензими во телото се состојат од протеини. Дополнително, доколку имате болно грло и затнат нос, топлата течност ќе ви помогне да го смирите воспалението и да ја разредите слузта.

Основа за коски

Друго јадење што може да им помогне на луѓето додека се борат со коронавирусот е супа од коски. Нутриционистката Пола Доебрих објаснува дека повеќето луѓе имаат слаб апетит кога се инфицирани со коронавирус, па подготвувањето оброк со коскена маса е одличен начин за добивање хранливи материи. Тој истакнува дека коскениот фонд содржи бројни хранливи материи кои се неопходни за правилно функционирање на имунолошкиот систем, како што се протеини, калциум, магнезиум, фосфор, цинк, железо и други минерали.

д-р. Френк Липман објаснува дека супата од коски е одлична за возрасните, но и за децата кога апетитот им е нарушен поради инфекција. „Најдоброто нешто што можете да го направите за здравјето на вашите деца е да не им давате храна која е преработена и полна со шеќер, бидејќи таквата храна доведува до воспаление и го загрозува имунитетот“, предупредува Липман.

Овошје од бобинки

За време на траењето на инфекцијата со ковид, пожелно е да се јаде храна богата со витамини, меѓу кои се издвојуваат бобинките бидејќи се полни со антиоксиданси, како што се кверцетинот и витаминот Ц. „Бобинките содржат силни антиоксиданси, флавоноиди, кои се одговорни за зајакнување имунитет. Флавоноидите можат да го намалат формирањето на слободни радикали и оксидативното оштетување и да содржат антивирусни својства“, вели диететичарот и нутриционист Линда Алтенбургер, додавајќи дека бобинките се неопходни за намалување на воспалението. Затоа, на вашето мени дефинитивно треба да се најдат боровинки, малини, јагоди и други бобинки.

Овесни снегулки

Шон М. Талбот, нутриционист и раководител на истражување во велнес центарот Амаре, предлага овесна каша, или овесна каша, како едно од јадењата што треба да се јаде за време на инфекција со Ковид. „Овесната каша е одличен извор на влакна, кои помагаат да се хранат добрите бактерии во нашиот микробиом и испраќаат антиинфламаторни сигнали до имунолошкиот систем за борба против вирусите“, објаснува Талбот. Плус, овесната каша е лесно да се направи, а Талбот предлага да ја прелиете со грст боровинки и јогурт.

Агруми

Многу од симптомите поврзани со инфекција со Ковид наликуваат на оние на обичната настинка, од затнат нос до кашлица до болки во грлото. Цитрусните овошја како лимони, лимес, грејпфрут и портокали често се препорачуваат за луѓе со настинка. Нутриционистот Џеј Ковин истакнува дека агрумите се одличен извор на витамин Ц, антиоксиданс познат по тоа што го зајакнува имунолошкиот систем. „Овие својства ги прават агрумите добар избор за луѓето со Ковид. Витаминот Ц исто така може да го намали, дури и да спречи настинка, може да помогне во борбата против инфекциите побрзо и да ги спречи компликациите што вирусите можат да ги предизвикаат“, објаснува Ковин.

Лосос

Луѓето кои немаат проблеми со апетитот, и покрај инфекцијата, можат да додадат побогат извор на протеини како лосос во нивната исхрана. „Масната риба како лососот е полна со здрави масти“, вели нутриционистот Реда Елмарди. Тој додава дека омега-3 рибиното масло содржано во дивиот лосос е моќно и антиинфламаторно, што значи дека може да игра клучна улога во лекувањето на инфекцијата со Ковид.

Вода

Хидратацијата е клучна за возрасните и децата за време на инфекцијата со коронавирус. „Водата врши многу витални функции во телото. Дури и блага дехидрација може да доведе до или да го влоши чувството на замор поврзано со симптомите на ковид“, објаснува диететичарот Линдзи Хол. Губењето на течност од само 1% до 3% може да влијае на менталната острина, фокусот и енергијата, односно на сите сегменти кои се веќе изложени на ризик поради присуството на вирусот. За да останете хидрирани за време на инфекцијата, неопходно е да се пие вода неколку пати во текот на денот. Ако не можете да пиете обична вода, додадете малку лимон за да стане повкусна или подгответе незасладен чај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img