17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Најголем број луѓе хоспитализирани во Австралија од почетокот на пандемијата на коронавирус

НАЈЧИТАНО

Австралија денеска регистрираше 5.450 пациенти заразени со коронавирус во болниците, што е најголем број од избувнувањето на пандемијата.

Бројот на хоспитализирани пациенти се зголемува од крајот на јуни.

Претходниот рекорд е регистриран во јануари, кога во болниците имало 5.390 заразени лица.

Околу 95 отсто од Австралијците постари од 16 години примиле две дози од вакцината, а 71 отсто примиле трета доза.

Вирусот однесе 11.181 живот во Австралија, според Ројтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО