5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Најголемите митови за слабеење кои само не тераат да се здебелиме

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Доколку имате намера да ги изгубите несаканите килограми, сигурно ќе наидете на многу совети, од кои многу се всушност само најчестите митови кои воопшто не помагаат, предупредуваат лекарите. На интернет има многу совети и трикови за исхрана и слабеење, а некои од нив не се точни.

д-р. Самер Сангви, општ лекар и раководител на клиничката технологија, ги сподели најчестите митови за слабеењето кои најчесто ги слуша од своите пациенти и објаснува дека воопшто не се согласува со нив, бидејќи тие всушност би можеле да ги спречат да го постигнат својот фитнес цели, пишува Експрес и пренесува Индекс.

Брзите диети се ефикасни за слабеење
Голем број негови пациенти се одлучуваат за брзи диети кои ветуваат неверојатни резултати и слабеење за само неколку недели или месеци. Сепак, Сангви објаснува дека воопшто не препорачува ваков режим.

„Околу почетокот на секоја нова година, многу луѓе го фокусираат своето внимание на целите за слабеење и се одлучуваат за брза диета. Не препорачувам никакви крах диети бидејќи тие само го забавуваат вашиот метаболизам, што влијае на вашата способност да изгубите тежина. Слично на тоа, јас не би поттикнал целосна апстиненција од одредени групи на храна како месо или јаглени хидрати. Тоа може да доведе до недостаток на важни витамини и минерали“, тврди докторката.

„Според моето сопствено искуство, за слабеење е потребно време и посветеност. Целта е да изгубите не повеќе од еден килограм неделно. Секогаш им кажувам на моите пациенти да се фокусираат на неколку реални промени во нивната исхрана и рутински активности“.

Кокосовото масло е најздравото масло
Друг мит што д-р Сангви често го слуша од своите пациенти е верувањето дека кокосовото масло е најздравото масло за готвење, што тој вели дека не е вистина. Тој објасни и зошто.

„Кокосовото масло често го користат луѓе кои се обидуваат радикално да го променат својот начин на живот, а оваа храна се рекламира како суперхрана и најдобра алтернатива на другите масла. Сепак, кокосовото масло всушност има 20 проценти повеќе калории од многу други намирници како путерот. Покрај тоа, кокосовото масло содржи и околу 65 проценти повеќе заситени масти од путерот, исто колку и говедското масло. Овој тип на масти е поврзан со лошиот холестерол и затоа може да придонесе за проблеми како што се срцеви заболувања и мозочен удар“, предупредува тој.

Јадењето храна со малку маснотии помага при губење на тежината
Многу луѓе кои се обидуваат да изгубат тежина мислат дека треба да јадат храна со малку маснотии за да ги ослободат вишокот килограми, но д-р Сангви вели дека тоа не е нужно вистинскиот пристап за губење на тежината. Имено, тој смета дека не постои режим на исхрана кој пропишува колку малку маснотии треба да содржи храната со ознака „ниска или намалена маснотија“.

Исто така, нагласува колку брендови на храна можат да ја користат оваа ознака едноставно затоа што производот содржи најмалку 30 проценти помалку маснотии од верзијата со полно маснотии, а всушност сепак може да претставува храна богата со маснотии што не помага при губење на тежината.

„Покрај тоа, многу намирници со малку маснотии често содржат високо ниво на шеќер. Конзумирањето големи количини шеќер, се разбира, ќе има негативен ефект врз вашето слабеење бидејќи е калоричен и има мала хранлива вредност“, објаснува тој.

Одредени намирници го забрзуваат метаболизмот
Друг вообичаен мит, според д-р Сангви, е верувањето дека одредена храна може да го забрза метаболизмот.

„Храната како зелен чај, јаболков оцет и чили се само некои од намирниците за кои слушаме дека го забрзуваат нашиот метаболизам, помагајќи му на телото да согорува повеќе калории и на тој начин да помогне во губењето килограми. Сепак, всушност има многу малку научни докази кои го поддржуваат ова. Згора на тоа, многу производи за кои се вели дека го зголемуваат вашиот метаболизам поради зголемување на телесната тежина, всушност имаат висока содржина на шеќер и кофеин, што само придонесува за дополнително зголемување на телесната тежина“, тврди докторката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img