4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Најголемите заблуди за здравјето во кои се уште се верува

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Можете да видите и прочитате многу, но како што велат експертите, тоа се само бајки.

Убод од урина и медуза
Уринирањето на убод од медуза е еден од митовите во кои луѓето сакаат да веруваат, а неодамнешното истражување покажа дека третина од Британците би го пробале, додека секој петти би побарал од пријател или партнер да го направи тоа.

Сепак, експертите предупредуваат дека овој обид за ублажување на болката не вреди и го сметаат за крајна заблуда. Лондонски „Си Лајф“ соопшти дека го отфрла митот дека убодот од медуза најдобро се лекува со урина еднаш засекогаш, откако новото истражување покажа дека речиси една третина од Британците сè уште веруваат дека ова е вистина.

Џек Вилијамс, водечки експерт за медузи кој го нарачал истражувањето, вели дека е вистина кога велат дека не треба да верувате во се што гледате на телевизија, а уринирањето на убоди од медуза е најголемата заблуда.

Со оглед на тоа што милиони луѓе првпат слушнаа за овој метод гледајќи една од најсмешните епизоди од четвртата сезона на култната серија „Пријатели“, за очекување е некои луѓе да го прифатат, а некои да се обидат. Но, тоа не е единствената бајка што науката ја открила.

Седењето блиску до телевизорот го оштетува вашиот вид
Седењето блиску до телевизорот ќе ви го оштети видот, вели еден популарен мит. Но, оптометристите го отфрлија тоа, велејќи дека нема докази дека седењето пред екран му штети на видот на децата или возрасните.

Експертите од Американската академија за офталмологија објаснуваат дека помладата популација е повеќе склона да седи поблиску до телевизорот или да чита книга поблиску до лицето, бидејќи нивните очи можат подобро да видат одблизу од возрасните.

Сепак, близината до екраните може да предизвика замор на очите, предупредуваат тие, што може да доведе до привремена болка во очите, заматен вид и главоболки.

На оние кои страдаат од замор на очите им се советува да го исклучат телевизорот и да се одморат за да се ослободат од симптомите во рок од неколку часа.

Правилото од пет секунди
Храната што била на подот пет секунди или помалку е безбедна за јадење, тврдат поборниците на ова правило. Според овој урбан мит, должината на времето кога храната е во контакт со почвата, нечистотијата и бактериите игра улога во контаминацијата. Но, извршителите го отфрлија тоа тврдење.

Јадењето моркови ви помага подобро да гледате во темница
Јадењето зеленчук носи голем број здравствени придобивки. Но, подобрувањето на ноќниот вид благодарение на морковите не е едно од нив, велат научниците.

Голем број на студии покажаа дека зеленчукот богат со витамин А може да биде добар за здравјето на очите поради високата доза на антиоксиданси. Сепак, тоа не значи дека ќе имате суперхеројска визија.

Ако излезете надвор со мокра коса, ќе се разболите
Нашите баби и дедовци секогаш не предупредуваа дека не треба да излегуваме надвор со мокра коса за да не се разболиме. Но, научниците велат дека само ова не може да доведе до болест. Луѓето мора да стапат во контакт со вирус или штетни бактерии за да се разболат.

Гласините можеби произлегоа од фактот дека луѓето имаат поголема веројатност да настинат на пониски температури. Зимските влажни временски услови доведуваат до поголемо собирање на луѓе во затворени простори, што му овозможува на вирусот полесно да се шири.

Имунолошкиот систем е послаб и во зима поради недостаток на витамин Д, што ги прави луѓето поподложни на болести, пренесува Index.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img