17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Најголемиот природен мермерен мозаик на подот во светот

НАЈЧИТАНО

„Мозаикот на соживот“ изложен во просторот ЕКСПО во Кисеџик, Турција, заслужи место во Гинисовата книга на рекорди како најголем поден мозаик направен од природен мермер. Овој мозаик е направен од 40 тони камен во 44 различни бои.

Во неговата изградба учествуваа 300 луѓе, а се простира на површина од 1.600 квадратни метри.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО