16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Најголемиот бел дијамант продаден на аукција „под цената“

НАЈЧИТАНО

„The Rock (Stone)“, најголемиот бел дијамант понуден на аукции, продаден е за 17,8 милиони евра, што е помалку од очекуваното и далеку од рекордот во својата категорија.

Скапоцен камен од 228,31 карати, поголем од топче за голф, „е навистина посебен дијамант во облик на круша“, рече Макс Фосет, шеф на одделот за накит во аукциската куќа Кристи во Женева.

Истиот беше ставен на продажба од неименуван сопственик од Северна Америка и се очекуваше да биде продаден за 19 до 28 милиони евра.

Фосет рече дека има само неколку дијаманти со слична големина и квалитет како Карпата.

Рекордот на Кристи за сличен бел дијамант е 33,7 милиони долари за скапоцен камен од 163,41 карати во 2017 година.

Карпата беше извадена од рудник во Јужна Африка на почетокот на 2000-тите и беше прикажан во Дубаи, Тајпеј и Њујорк пред да се продаде во Женева.

На аукцијата имаше и светло жолт дијамант, поврзан повеќе од еден век со Црвениот крст, кој ќе добие дел од неговата продажба.

Продаден е за 14,3 милиони швајцарски франци.

Дијамантот од 205,07 карати на Црвениот крст е скапоцен камен во облик на перница во жолта боја. Се очекуваше да биде продаден за седум до 10 милиони швајцарски франци.

Каменот е пронајден во 1901 година во рудникот на компанијата De Beers во Јужна Африка и наводно тежел околу 375 карати.

Освен што е еден од најголемите дијаманти во светот, впечатлива карактеристика е и неговиот долен дел кој природно има облик на малтешки крст.

Скапоцениот камен првпат бил ставен на продажба на 10 април 1918 година во Кристи во Лондон.

Тоа беше понудено од Дијамантскиот синдикат за да му помогне на Британското друштво на Црвениот крст и Редот на Свети Јован.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО