7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Најголемата фабрика за чоколади во светот го прекина производството, вклучително и Милка

НАЈЧИТАНО

Водечкиот светски производител на чоколади Бери Калебо мораше да го прекине производството. Причина: зголемен ризик од салмонела. Производите на Милка се погодени.

Бактериите беа откриени во понеделникот (27-ми јуни) во серија произведена во фабриката Визе во Белгија, објавија тие во четвртокот (30-ти јуни).

Експертите го наведоа адитивот лецитин како причина за контаминацијата. Се користи како антиоксиданс, емулгатор или стабилизатор во производството на чоколадо.

Бери Калебо произведува чоколадо, но и какао производи, филови, глазури и украси за индустриски и комерцијални клиенти, вклучувајќи ги Mondelez и Unilever. Добро познати и популарни чоколадни производи од погодените брендови го вклучуваат следново:

Mondelez: чоколадни производи Milka range, Oreo, Toblerone, Daim,

Унилевер: сладолед Корнето, Бен и Џери, сладолед Cremissimo, сладолед Магнум

Портпаролот на компанијата изјави за новинската агенција Франс прес (Франс прес) во четвртокот дека повеќето производи загадени со салмонела сè уште се во фабриката Визе. Бери Калебо е во процес на информирање на 73-те засегнати корисници „за да се осигура дека нема инфекции меѓу крајните клиенти“.

Поради безбедносни причини, работата во објектот во моментов е прекината. Ќе се чистат и дезинфицираат сите производствени капацитети. Белгискиот надзорник за храна започна истрага. Пред неколку недели во Белгија беше затворена фабриката на италијанскиот производител на кондиторски производи Фереро поради опасност од салмонела. Непосредно пред Велигден, Фереро мораше да повлече одредени производи за деца поради сомневање за салмонела, вклучувајќи изненадни јајца, чоколадни бонбони и мини јајца.

Производите на фабриката Арлон се дистрибуираат во Франција, Белгија, Велика Британија, Германија, Шведска и Холандија. Според соопштението на компанијата, филтерот во садот за млеко и путер бил контаминиран.

Бери Калебо има повеќе од 60 производствени капацитети ширум светот. Повеќе од 13.000 луѓе работат за компанијата, која неодамна постигна годишна продажба од повеќе од седум милијарди евра, пренесува Fenix ​​Magazine.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО