Најголемата грешка што ја правиме е замрзнувањето на меленото месо

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Меленото говедско месо е незаменлив дел од многу јадења – можете да го користите за да направите плескавици, ќофтиња и лебови. Овој вид на месо ќе биде одлична идеја за разни сосови и чорби. Ако сакате да уживате во јадење базирано на мелено говедско месо, важно е правилно да го чувате месото. Суровото мелено говедско месо може да издржи само ден или два во фрижидер. Доколку не планирате да го искористите целото месо во тој краток период, важно е да го замрзнете.

Една од најголемите грешки што можете да ги направите кога замрзнувате мелено говедско месо е да го ставите во замрзнувач кој не работи добро. За месото добро да замрзне и да спречи ширење на штетни микроорганизми во него, замрзнувачот мора континуирано да работи на -18 Целзиусови степени. Ако не сте сигурни дали вашиот замрзнувач работи правилно, проверете со термометар, вели Pun kufer.

Пред да го ставите месото во замрзнувач, поделете го на помали порции, односно количината што ви е потребна за еден оброк. Најлошото нешто што можете да направите е да го одмрзнете месото, да земете мал дел и повторно да го замрзнете остатокот.

Секоја порција мелено месо завиткајте ја во пластична и алуминиумска фолија, а потоа во пластична кеса. Означете го датумот кога го замрзнавте месото. Експертите препорачуваат да не го чувате месото во фрижидер подолго од три до четири месеци. По ова време, го губи својот квалитет и вкус.

Во мразот можете да ставите и веќе термички обработено мелено месо, на пример Болоњезе сос. Оставете го сосот од варено месо да дојде на собна температура пред да го спакувате во поединечни делови и да го замрзнете.

А дали знаете кој е најдобриот начин да го одмрзнете меленото месо?

Замрзнатото парче месо ставете го на чинија или во сад и префрлете го во фрижидер 24 часа и оставете го целосно да се одмрзне пред да го употребите за саканото јадење.

Погрижете се да го ставите месото на чинија или во сад за да спречите течноста од одмрзнатото месо да капе на друга храна во фрижидерот. Во оваа течност може да се најдат штетни материи кои можат да ја загадат храната доколку не е правилно термички обработена и да го загрозат вашето здравје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img