23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Најбрзиот електричен автомобил од хрватски производител наскоро ќе биде достапен во Европа

НАЈЧИТАНО

Хрватскиот производител на електрични суперавтомобили Rimac наскоро ќе може да го испорача својот најнов модел Nevera на клиентите. Целата потребна документација за продажба во САД е веќе на пат. Новиот модел на Rimac се смета за најбрзиот електричен автомобил во светот.

По добивањето на соодветната документација за моделот Невера во Европската унија, хрватската групација Римац ќе започне со испорака на својот водечки електричен хиперавтомобил на клиентите, објави во неделата на Фејсбук основачот и мнозински сопственик на компанијата Мате Римац. Тој најави дека наскоро треба да пристигнат документи за продажба на неверство во Америка.

„Ова е важно за нас бидејќи вложивме огромни часови, илјадници тестови, години напорна работа и многу уништени хиперавтомобили за да дојдеме до оваа точка“, напиша Римац во објавата на Фејсбук. Записот беше придружен со фотографија на сертификат за одобрение на тип на ЕУ издаден во Ирска.

Тој додаде дека проектот Невера бил лансиран во 2017 година. „Бевме наивни и мислевме дека ќе го испорачаме автомобилот во 2020 година“, напиша тој, истакнувајќи дека сега конечно сè е подготвено за да започнеме со испорака на автомобилот до клиентите.

Невера важи за најбрзиот електричен автомобил во светот и чини 2,4 милиони долари, а клиентите ќе го добијат во следните неколку месеци. Rimac ќе го направи неверството во 150 примероци, а секој автомобил ќе биде единствен поради различните можности на личните поставки.

Почетокот на доставување неверство на клиентите е веќе втората добра вест која дојде од оваа автомобилска компанија во последната недела. Минатата недела, Rimac откри дека Rimac Group собрала 500 милиони евра во последната инвестициска рунда, со што пазарната вредност на компанијата е над 2 милијарди евра.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО