4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Најбогатиот човек на светот се откажува од понудата за 44 милијарди долари да го купи Твитер

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најбогатиот човек на светот се откажува од понудата за 44 милијарди долари да го купи Твитер, една од најголемите социјални мрежи. Но, ако го раскине договорот тој ќе треба да плати 1 милијарда долари во пенали. Од друга страна, управниот одбор на Твитер ќе покрене правна битка за договорот да биде спроведен и Маск да ја купи компанијата.

„Управниот одбор на Твитер е посветен на продажбата по цената и условите кои се договорени со господинот Маск“, напиша директорот на платформата, Брет Тејлор, што отвора можност за долга правна битка меѓу двете страни.

Илон Маск и неговиот тим во последните месеци неколку пати изјавија дека сакаат да имаат увид во бројот на лажни профили кои ги има на Твитер и да проверат дали нивниот број изнесува над 5 отсто, бројка која на Маск му е битна за да одреди дали е воопшто профитабилно да го купи и одново да го разработи Твитер по негов терк.

Акциите на Твитер паднаа за седум отсто по веста дека Маск се повлекува од купувањето на компанијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img