20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Најавено драстично поскапување на горивата

НАЈЧИТАНО

Од вторник повторно поскапува горивата.

Според tportal, од следната недела сите дизел горива поскапуваат за дури 90 липи по литар, а бензините за околу 70 липи по литар.

Со други зборови, полн резервоар од 50 литри дизел, кој сега чини околу 650 куни, ќе оди на околу 700 куни. Ништо подобро нема да поминат ниту сопствениците на бензински пумпи, бидејќи просечниот резервоар кој сега чини 700 куни ќе оди на 750 куни или нешто под сто евра. Со поскапување за 90 липи, синиот дизел би достигнал ниво од 9,9 куни за литар.

Неделава, да потсетиме, во вторник основниот дизел поскапе за 22 липи за литар и сега чини 13,14 куни, а премијата се продава по 14,51 куни.

Бензинот поскапе за три липи по литар и сега се продава по 13,86 куни, односно за дури 15,33 куни во премиум верзијата.

Можно е цената на горивото да се движи меѓу 15 и 20 куни
Во вторникот во Нови Дан, економскиот аналитичар Дамир Новотни, на прашањето дали цената на горивото во одреден момент ќе ја надмине границата од 15 куни, Новотни рече: „Не е невозможно, можно е некогаш да биде помеѓу 15 и 20 куни. Тогаш ќе видиме како ќе реагира потрошувачката…“

Новотни смета дека е можно цената да достигне 20 куни и потсетува дека во 80-тите кога се пресметувала цената била уште повисока и дека во еден момент тогаш цената нагло паднала.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО