8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Начини на кои телото покажува дека сте пред колапс

НАЈЧИТАНО

Симптомите на согорување може да варираат од личност до личност, но ако забележите некој од следните знаци, можеби е време да забавите во секојдневните активности.

Се чувствувате многу уморно
Еден од знаците дека преземате премногу обврски е дека чувствувате постојан замор, односно дека се будите уморни и по дневен или ноќен одмор во кревет.

Можеби не правите доволно паузи на работа или се префрлате од еден на друг работен проект без да направите пауза. Исто така, еден од знаците на хроничен замор е чувството на немир во ситуации кога наоѓате време да се опуштите.

Лош сон
Спиењето е една од првите нешта што се вознемируваат кога сте под стрес или преоптоварени.

Обрнете внимание ако останете будни обидувајќи се да завршите некој проект, или ако се разбудите во текот на ноќта или рано наутро и не можете повторно да заспиете.

Промена во навиките во исхраната
Промените во навиките во исхраната исто така може да бидат добар показател за тоа кога е време за одмор. Во некои случаи, може да забележите дека јадете помалку од вообичаено или дека прескокнувате оброци без воопшто да го сфатите тоа.

Од друга страна, може да забележите дека јадете повеќе од вообичаено и дека постојано барате оброк, дури и ако не сте гладни. И двете ситуации можат да бидат знак на стрес.

Чувствувате недостаток на мотивација
Ако ви е тешко да одите на работа или изгубите интерес за работи во кои некогаш сте уживале, тоа може да значи дека сте стигнале до точка на исцрпеност.

Високото ниво на стрес може да ги претвори активностите во кои некогаш сте уживале во монотони задачи што ги правите само затоа што се ваша секојдневна должност.

Постојано сте болни
Честите болести може да бидат знак дека стресот влијае на вашиот имунолошки систем. Премногу стрес може да ја намали способноста на човечкото тело да се бори против инфекцијата.

Чувствувате недостаток на енергија
Прекумерниот стрес може да направи да се чувствувате физички и психички исцрпени, дури и по девет часа сон.

Тешко ви е да се концентрирате
Дали се борите да го следите она што се зборува за време на состанокот? Или се наоѓате себеси како ги препрочитувате истите два реда кога се обидувате да се опуштите со добра книга?

Никој не е имун на малку заборав од време на време. Но, ако откриете дека вашите вообичаени работни задачи траат подолго или потешко да се завршат, може да имате премногу на ваши раце.

Се чувствувате рамнодушни кон животот
Нормално е да се чувствувате очајно од време на време кога станува збор за вашата работа и други активности, но не треба постојано да се чувствувате деморализирани поради она што го правите.

Вашите секојдневни работни активности и задачи треба да ви дадат чувство на задоволство и среќа откако ќе ги завршите.

Станувате цинични или негативни
Дали почесто пукаш со луѓе? Дали сите ви се на нерви во последно време?

На почетокот, исцрпеноста може да изгледа како блага напнатост и раздразливост, но брзо може да се претвори во изливи на гнев на работа или дома. Можеби дури и не знаете на што сте лути, само затоа што сте во постојана нервозна состојба.

Обрнувањето внимание на чувствата на фрустрација може да биде корисно за да се утврди дали претерувате со најмалите работи.

Вие сте повлечени
Поминувањето на слободното време во самотија понекогаш е важно и неопходно, но кога сте под голем стрес, тоа може да ве изолира од светот и да ги оштети меѓучовечките односи, пренесува Vijesti.me.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО