1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Начини на кои го уништуваме црниот дроб без да го сфатиме тоа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Начини на кои го уништуваме црниот дроб без да го сфатиме тоа
Покрај оние познати фактори на ризик како што се консумирање прекумерни количини алкохол и прекумерна употреба на лекови, постојат и други фактори кои можат негативно да влијаат на здравјето на црниот дроб.

За да го заштитите здравјето на црниот дроб, не ги игнорирајте овие штетни навики, пишува Ordinacija.hr, пренесува N1 Загреб.

Премногу газирани пијалоци
Д-р Ентони Пуополо наведува дека не е изненадување што прекумерното консумирање алкохол може да предизвика заболување на црниот дроб, но тоа не е единствениот пијалок што е деструктивен за црниот дроб, тоа се газираните пијалоци.
Истражувањата покажаа дека луѓето кои пијат премногу од овие пијалоци имаат многу поголем ризик од развој на безалкохолни заболувања на црниот дроб, а исто така постои и ризик од воспаление, фиброза, па дури и цироза. Ако пиете многу од овие пијалоци, време е да престанете и да ги замените со вода.

Земате премногу суплементи
Нутриционистот Триста Бест наведува дека непотребните суплементи дефинитивно имаат негативно влијание врз здравјето на црниот дроб.

„Ве советувам да ги земате само оние витамини и суплементи препорачани од вашиот лекар. Некои од природните препарати можат негативно да се одразат на црниот дроб и бубрезите, па може да дојде до запек, а токму тоа е причината зошто претходно треба да разговарате со вашиот лекар.

Додатоците мора да се растворат во телото исто како и храната, а вишокот ќе се филтрира преку црниот дроб и бубрезите и на крајот ќе се излачува преку урината. „Голема количина на непотребни суплементи може само да го доведат црниот дроб во состојба на стрес“, вели таа.

Лоша исхрана
Здравите навики во исхраната и урамнотежената исхрана се секогаш нагласени од лекарите со причина, а црниот дроб не може да поднесе сè што ќе ставите на него. Премногу лоша храна лесно може да влијае на прекумерната работа на црниот дроб и да го поттикне да депонира вишок маснотии што не можел да ги разложи.

Ова може да доведе до воспалителни процеси и оштетување на клетките на црниот дроб. Накратко, лошата исхрана и нездравите прехранбени навики го ставаат црниот дроб во постојана состојба на работа до границата каде што повеќе не може да ја врши својата работа и нема да може да функционира правилно и ќе дојде до оштетување на органот.

Недостаток на спиење
„За жал, повеќето луѓе не разбираат како недостатокот на сон може негативно да влијае на здравјето на телото. „Покрај сите можни проблеми, недостатокот на сон особено ќе го оштети црниот дроб поради оксидативниот стрес кој може да ја попречи способноста на телото да преработува масти, а резултатот може да биде зголемување на телесната тежина, развој на дијабетес и срцеви заболувања“, вели Кингсли.

Не треба да се спомене дека црниот дроб е еден од органите кои работат најтешко во телото, па се пресметува дека ќе има најмалку осум часа одмор додека спиеме за да функционира правилно. Кога станува збор за постојан недостаток на сон, процесот на елиминација на токсините е попречен и црниот дроб ќе се оштети. Затоа, обидете се да спиете најмалку осум часа за да му овозможите на црниот дроб да се одмори и да работи непречено во текот на денот.

Недостаток на физичка активност
Кингсли истакнува дека одржувањето на седентарен начин на живот е многу опасно за вашето здравје поради неколку причини, а една од нив е тоа што е главен фактор на ризик за развој на безалкохолни заболувања на црниот дроб. Недостатокот на активност поттикнува развој на воспаление, фиброза и безалкохолен замастен црн дроб.

Важно е да најдете рамнотежа и да внимавате колку време поминувате седејќи и да вклучите активности во секојдневниот живот, кои ќе му овозможат на црниот дроб непречено да ја врши својата работа и да остане здрав.

Претерано уживате во алкохолот
Сите сме свесни за штетните ефекти што алкохолот може да ги има врз нашето тело, особено кога станува збор за црниот дроб. Но, некои луѓе сè уште се изненадени од фактот дека не секогаш е потребно прекумерно консумирање алкохол за да предизвика сериозна штета.

Ако сте здрав возрасен човек, консумирањето алкохол во мали количини повремено е прифатливо однесување, но ако имате семејна историја на алкохолизам или заболување на црниот дроб поврзано со алкохол, ограничете ја потрошувачката на минимум или, уште подобро, целосно елиминирајте го алкохолот.

Под постојан стрес сте
Прекумерната и долготрајна изложеност на стрес лошо влијае на целото тело, вклучително и на црниот дроб. Истражувањето на Универзитетот во Единбург покажа можна поврзаност помеѓу високите нивоа на психолошки стрес (симптоми на анксиозност и депресија) и смртните случаи од различни заболувања на црниот дроб.

Иако овие резултати бараат понатамошна научна евалуација, многумина во медицинската заедница признаваат дека постојат врски помеѓу умот и телото. Традиционалната кинеска медицина со илјадници години проповеда дека повеќето органи се поврзани со емоциите.

„Повеќето луѓе не сфаќаат дека црниот дроб е поврзан со гневот на начин што гневот го блокира протокот на енергија на црниот дроб“, велат лекарите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Поранешен бугарски министер прашува „што правиме со напаѓачот?“

Поранешниот бугарски министер за иновации, Даниел Лорер, од коалицијата на Кирил Петков смета дека еден од напаѓачите на претепаниот Христијан Пендиков во Охрид, бил...

Груби: Нема повеќе време, ниту простор за калкулации и измами

Нема повеќе време, ниту простор за калкулации и измами. Или сте за Европа или сте против. Нема простор за средна зона, бидејќи нема друга...

Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки!

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се одржува денеска и утре...
spot_img
spot_img
spot_img