2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Научници: Осум чаши вода на ден сепак би можеле да бидат премногу

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новото истражување покажа дека препорачаните осум чаши вода дневно би можеле да бидат премногу.

Научниците од Универзитетот во Абердин открија дека препорачаниот внес на два литри вода дневно често е повеќе отколку што им е потребно на луѓето. Со оглед на тоа дека приближно половина од дневниот внес на вода доаѓа од храната, научниците проценуваат дека на луѓето им требаат само околу 1,5 до 1,8 литри вода дневно, пишува Би-би-си.

Најновите откритија беа објавени во списанието Science оваа недела. Претходните истражувања за потребите на вода користеа анкети направени на мали примероци на луѓе.

„Оригиналната проценка од два литра вода дневно доаѓа од малку погрешна пресметка. Водата што треба да ја пиеме е разликата помеѓу вкупната вода што треба да ја внесеме и количината што ја добиваме од храната. Начинот на кој тие ја процениле количината од храната бил со тоа што ги прашувале луѓето колку јадат. „Бидејќи луѓето недоволно известуваат колку јадат, има погрешна пресметка и ја преценувате количината на вода што е потребна“, рече професорот Џон Спикман од Универзитетот во Абердин за радиото „Добро утро Шкотска“ на Би-Би-Си.

Но, научниците сега соработуваа ширум светот за да го измерат точниот внес на вода користејќи ја техниката на стабилен изотоп. Тие анкетирале 5.604 луѓе од 23 различни земји на возраст меѓу осум дена и 96 години.

Истражувањето вклучувало луѓе кои пиеле чаша вода во која некои од молекулите на водородот биле заменети со стабилен изотоп на елементот наречен деутериум. Природно се наоѓа во човечкото тело и е сосема безопасен. Стапката на елиминација на вишокот деутериум покажува колку вода циркулира во телото.

Луѓето со поголем „промет“ на вода обично треба да пијат повеќе вода. Истражувањата покажаа дека тука спаѓаат оние кои живеат во топли и влажни средини и на голема надморска височина, како и спортистите, но и бремените и доилките, пренесува N1 Загреб.

Потрошувачката на енергија е најголемиот фактор во внесот на вода. Највисоки вредности се забележани кај мажите на возраст од 20 до 35 години, чиј дневен промет на вода е во просек 4,2 литри. Ова се намалува со возраста, просечно 2,5 литри дневно за мажи во нивните 90-ти. Жените на возраст од 20 до 40 години имале просечна циркулација од 3,3 литри, што исто така до 90-тата година паднала на 2,5 литри.

Вода од храна
Но, циркулацијата на водата не е точно еднаква на потребата за вода за пиење, рече професорот Спикман.

„Дури и ако маж во неговите 20-ти има дневна циркулација од 4,2 литри вода, тој не треба да пие 4,2 литри вода секој ден. Околу 15 проценти од оваа вредност ја одразува циркулацијата на површинската вода и водата произведена од метаболизмот. Навистина неопходното внесување на вода е околу 3,6 литри дневно. Бидејќи повеќето намирници содржат и вода, значителна количина вода добиваме само со јадење храна“.

Тој додаде дека оваа студија покажува дека препораката дека треба да пиеме осум чаши вода дневно е веројатно премногу за повеќето луѓе во повеќето ситуации.

Истата политика за сите, кога станува збор за внесот на вода, ја поткрепуваат и податоците од оваа студија“, вели професорот.

Тој исто така рече дека ова истражување претставува голем чекор напред во предвидувањето на идните потреби за вода.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Нашла туѓа лична карта и си побарала брз кредит?

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на...

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно, и покрај притисокот од соседна...
spot_img
spot_img
spot_img