17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Научниците ја открија најголемата бактерија во светот

НАЈЧИТАНО

Научниците ја открија најголемата бактерија во светот која може да се види со голо око во карипско мочуриште каде што расте мангрова дрво, објавено е во списанието Science.

Издолжената бела бактерија (филаментозен облик) е со големина колку човечка трепка, што ја прави најголемата бактерија позната досега, изјави морскиот биолог од Националната лабораторија Лоренс Беркли и коавтор на трудот во кој беше објавено откритието. Жан Мари Волан.

Во 2009 година, коавторот и биолог на Универзитетот на Француски Западни Инди и Гвајана, Оливер Грос, го пронашол првиот примерок на оваа бактерија, чие живеалиште се потопени лисја од мангрови дрвја кои растат на архипелагот Гвадалупе.

Бактеријата долга нешто повеќе од 0,9 сантиметри е наречена Thiomargarita magnifica или „величествен сулфурен бисер“.

Грос веднаш не знаел дека организмот кој ја пронашол бактеријата се должи на нејзината изненадувачка големина. Дури подоцна генетската анализа покажа дека организмот е една бактериска клетка.

Во мочуриштето ја пронашол бактеријата закачена на школки од остриги, камења и стаклени шишиња.

Научниците сè уште не успеале да ја развијат бактеријата во лабораторија, но истражувачите велат дека нејзините клетки имаат структура која не е вообичаена за бактериите.

Клучната разлика е неговата голема централна преграда или вакуола, која дозволува некои клеточни функции да се извршуваат во тој затворен простор наместо низ целата клетка.

Научниците не се сигурни зошто бактеријата е толку голема, но Волан шпекулира дека тоа би можело да биде нејзината адаптација што дозволува да не ја јадат помалите организми.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО