Научниците развија нов тест кој открива скриени вируси во нашето тело

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пандемијата на коронавирус ни покажа дека не треба да бидеме загрижени само за вирусите што веќе ги знаеме – научниците и лекарите мора да бараат нови варијанти што сегашните тестови не можат да ги откријат и кои би можеле да нè извлечат без претпазливост.

Постојат неколку начини за откривање на нови вируси кои можат да претставуваат закана за нашето здравје. Следењето на болестите кај животните, на пример, може да не подготви за вируси кои можат да преминат од животните на луѓето, пишува Science Alert.

За жал, тоа е како да барате игла во стог сено. Не сите животински патогени ќе ги заразат луѓето.

Истражувачите од Универзитетот Јеил развија нов тест, во кој брис од носот може да сигнализира присуство на непозната опасност што се појавува кај населението, без директно да го открие самиот вирус.

Првичните тестови покажуваат дека тоа би можело да биде брз и ефикасен начин да се најдат скриени вируси кои инаку би можеле да ги занемариме.

„Иако тестирањето на животински или човечки примероци може да идентификува непознати вируси, овој пристап не ги идентификува вирусите кои можат да предизвикаат болест кај луѓето“, пишуваат истражувачите. „Потрагата по необјаснети инфекции е фокусирана на човечки патогени, но вирусите во зародиш може да се откријат премногу доцна – откако епидемијата веќе започна.

Новата студија се надоврзува на претходното истражување на тимот, во кое тие забележале аномалии во резултатите од тестовите со брис од носот веќе земени од пациенти за кои постои сомневање дека имаат некои респираторни инфекции.

Типичните тестови со брис од носот откриваат околу 10-15 познати вируси, но претходните истражувања покажаа дека во некои случаи сè уште постојат докази дека телото се бори со инфекцијата, иако со тестот не бил откриен вирус. Конкретно, може да се детектираат високи нивоа на антивирусен протеин наречен CXCL10, кој се создава од обвивката на носот.

Во новата студија, истражувачите темелно генетски секвенционираа стари примероци од брис од носот (кои го открија протеинот) и открија присуство на редок вирус на грип наречен инфлуенца Ц. не препозна.

Во една типична болница секоја недела се вршат стотици брисеви од носот кои нема да детектираат никаков вирус, но присуството на протеинот CXCL10 може да значи дека телото го почувствувало присуството на вирусот, што значи дека брисот треба потемелно да се тестира.

Со други зборови, дури и ако примероците не покажуваат присуство на вирусот, реакцијата на човечкото тело може да не алармира за нови варијанти кои се уште не се евидентирани. Многу вируси во зародиш би можеле да се откријат на овој начин, велат истражувачите.

Ова значи дека пребарувањето за протеинот CXCL10 може да ги изолира оние примероци кои треба дополнително да се тестираат за непознати вируси. Точноста не би била 100%, но ефикасноста во потрагата по нови инфекции би била значително подобрена.

„Овој пристап се потпира на имунолошкиот систем кој ги препознава карактеристиките што ги споделуваат многу вируси и затоа не бара никакво претходно знаење за патогенот“, пишуваат истражувачите.

Идните истражувања би можеле да се фокусираат на други протеини кои имаат иста врска, како и на тоа како бактериите во носот би можеле да сигнализираат за присуство на вирус.

„Пронаоѓањето на опасен нов вирус е како да барате игла во стог сено“, вели имунобиологот Елен Фоксман, од Медицинскиот факултет Јеил во американската сојузна држава Конектикат. „Најдовме начин значително да го намалиме гнездото.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img