14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Научниците пронајдоа потенцијален лек за ќелавост

НАЈЧИТАНО

Хемикалијата би можела да биде одговорна за тоа дали луѓето стануваат ќелави или не, покажа новото истражување.

Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија открија дека само една хемикалија е одговорна за поделба и смрт на фоликулите на косата. Нивната студија вели дека откривањето на хемикалијата „не само што може да излечи ќелавост, туку и да го забрза зараснувањето на раните“, пишува „The Independent“, пренесува Index.hr.

Во студијата објавена во „Biophysical Journal“, коавторот на студијата Квиксуан Ванг рече дека „во научната фантастика, кога ликовите брзо ги лекуваат повредите, идејата е дека тоа е можно благодарение на матичните клетки“.

Тој понатаму додава дека во реалниот живот, нивното истражување е се поблиску до разбирање на однесувањето на матичните клетки, за да можат да ги контролираат и да го промовираат заздравувањето на раните“.

Тимот ги набљудуваше фоликулите на косата бидејќи тие редовно и автоматски се обновуваат. Потоа открија дека еден вид протеин наречен ТГФ-бета контролира како се делат матичните клетки во фоликулите на косата и зошто некои може да умрат.

„TGF-beta има две спротивни улоги. Тоа помага да се активираат некои клетки на фоликулите на косата за да се произведе нов живот, а подоцна помага да се оркестрира апоптозата, процесот на клеточна смрт. Дури и кога фоликулот на косата се самоубива, тој никогаш не го убива својот резервоар на матични клетки. Кога преживеаните матични клетки добиваат сигнал да се регенерираат, тие се делат, создаваат нови клетки и се развиваат во нов фоликул“, објасни Ванг.

Авторите на студијата додадоа дека можеби е можно да се стимулира растот на косата со активирање на матичните клетки на фоликулите, но потребни се повеќе истражувања на оваа тема.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО