21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Научниците открија нов извор на витамин Д.

НАЈЧИТАНО

Рибата и млечните производи се најдобри извори на витамин Д во исхраната, што им отежнува на оние кои се на растителна исхрана да добијат доволно есенцијални микронутриенти.

Сега тим од истражувачи дошол до потенцијален нов и вегански извор на витамин Д: ген од домати подреден со помош на технологијата CRISPR-Cas9, пишува CNN.

Ако земјоделците и одгледувачите го прифатат процесот комерцијално, овој домат би можел да помогне во решавањето на проблемот со недостаток на витамин Д, кој според студијата влијае на милијарда луѓе ширум светот.

„Ова возбудливо откритие не само што го подобрува човековото здравје, туку содржи и еколошки придобивки поврзани со диетите базирани на растенија, кои често се поврзуваат со предизвици во обезбедувањето клучни витамини и минерали кои се широко пронајдени и биодостапни во животинските производи“, рече Гај Попи. професор по екологија на Универзитетот во Саутемптон.

Додатоците на витамин Д се достапни во многу земји, но коавторката Катја Мартин, професорка во Центарот Џон Инс во Норвич, Англија, вели дека консумирањето домати е „многу подобро од земање апче“.

„Мислам дека растителниот извор на витамин Д исто така значи дека можете да ја добиете дополнителната придобивка од консумирањето домати. Лудите луѓе и онака не јадат доволно овошје и зеленчук. „Доматите се добар извор и на витамин Ц“, рече Мартин на брифингот со новинарите.

Студијата беше објавена претходно оваа недела во научното списание Nature Plants.

Сончев витамин
Главен извор на витамин Д за повеќето луѓе е храната, но нашето тело создава и микронутриенти кога кожата е изложена на УВБ зраците, поради што понекогаш се нарекува и сончев витамин. Научниците користеле сличен процес кога станува збор за доматите.

Кожата што може да произведе витамин Д е позната како 7-DHC или провитамин Д3, а се наоѓа и во лисјата од домати и незрело зелено овошје.

Истражувачите блокираа ген во доматите кој вообичаено го претвора провитаминот Д3 во холестерол, што му овозможи на провитаминот Д3 да се акумулира во плодот на зрелиот домат.

Со цел да се претвори провитаминот Д3 во витамин Д3 кој му помага на нашето тело, доматите се третираат со УВБ зраци. Студијата покажа дека провитаминот Д3 во еден домат, откако ќе се претвори во витамин Д3, ќе биде еквивалентен на количината на витамин Д3 содржана во две јајца со средна големина или 28 грама туна.

Една студија во ОК проценува дека одгледувањето домати на отворено, каде што би биле изложени на природна сончева светлина, автоматски би резултирало со конверзија на 7-DHC во витамин Д3.

„Првите плодови се очекува да созреат до крајот на јуни“, вели Мартин. и додаде дека „доматите може да се сушат и на сонце по берењето, со што ќе се елиминира потребата од третман со УВБ“.

Британскиот парламент усвои нов закон, претходно оваа година, кој беше дизајниран да го олесни испитувањето на генетски регулираните култури.

„Техниката за блокирање на гените, која истражувачите ја ставаат на располагање со објавувањето на трудот, може да се примени и на други видови растенија како пиперки, чили, модар патлиџан и компири“, рече Мартин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО