2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Научниците открија која храна има помал ризик од бубрежни заболувања

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сите оние чија исхрана вклучува повеќе морски плодови веројатно се изложени на помал ризик од развој на хронични проблеми со бубрезите, покажува новото научно истражување.

Истражувањето покажа дека потрошувачката на омега 3 масни киселини од морска храна може да биде поврзана со умерено помал ризик од развој на хронични бубрежни заболувања и со побавно влошување на функцијата на бубрезите. Интересно е што резултатите од студијата, објавени во The British Medical Journal, исто така укажуваат дека омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во растителната храна не нудат еднаква заштита.

Експертите од австралискиот институт Џорџ за глобално здравје и Универзитетот во Нов Јужен Велс велат дека нивните најнови откритија сугерираат дека луѓето треба да вклучат морска храна во нивната исхрана доколку можат. Научниците ги анализираа резултатите од претходните студии. Врз основа на биомаркерите, тие открија колку омега 3 масни киселини консумираат поединците.

Тие испитуваа информации за 25.570 учесници во истражувањето од 19 претходно спроведени студии.

Севкупно, во текот на приближно 11 години следење, 4.944 од нив, или околу 19 проценти, развиле хронична бубрежна болест.

Истражувачите откриле 13 отсто помал ризик од развој на хронична бубрежна болест кај групата субјекти кои консумирале најголеми количини на омега 3 полинезаситени масни киселини (n-3 PUFA), во споредба со оние кои консумирале најмалку.

Интересно, велат истражувачите, не е пронајдено позитивно влијание помеѓу потрошувачката на омега-3 масни киселини од растителна основа, кои може да се најдат во јаткастите плодови, семките и зелениот лиснат зеленчук и болестите на бубрезите. „Повисоките нивоа на n-3 PUFA добиени од морска храна се поврзани од страна на научниците со помал ризик од развој на бубрежни заболувања, иако таква врска не беше пронајдена во случај на внесување на n-3 PUFA од растително потекло“, пишуваат авторите. .

„Нашите резултати го поддржуваат фактот дека омега 3 полинезаситените масни киселини од морската храна играат важна улога во спречувањето на развојот на хронични бубрежни заболувања“, заклучуваат тие.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img