5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Научниците на патеката на откривање зошто римскиот бетон е поиздржлив од денешниот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Старите Римјани биле брилијантни инженери и градители и подигнале многу прекрасни градби, вклучително и некои кои преживеале до модерните времиња речиси недопрени како Пантеонот во Рим.Незаменлив материјал за Римјаните бил обликот на бетонот што го развиле, кој е познат по својата исклучителна издржливост и долговечност, иако неговиот точен состав и својства остануваат мистерија. Една нова студија оди долг пат кон решавање на оваа загатка и, велат научниците, може да го отвори патот за модерна употреба на реплицирана верзија на ова античко чудо.

Римскиот бетон бил воведен во 3 век п.н.е., кој се покажал револуционерен. Исто така наречен opus caementicium, неговите три основни состојки биле вар, вулканска пепел и вода. Тој им помогнал на Римјаните да изградат храмови, јавни бањи и други големи градби, аквадукти и мостови кои досега не биле видени во историјата.

Бидејќи бетонот може да се стврдне под вода, тој беше важен и за изградба на пристаништа и брановидни бранови.Многу од овие структури опстојуваат два милениуми, додека модерните бетонски конструкции понекогаш се распаѓаат за само неколку години или децении.

Научниците спроведоа софистицирано испитување на бетон од ѕидовите на античкиот град Привернум, кој се наоѓа во Италија јужно од Рим. Тие дешифрираа неочекувани производствени стратегии кои дадоа конкретни својства за самолекување – хемиски поправки на пукнатини или пори.

„Новите резултати покажуваат дека основата на само-заздравувањето и долговечноста на бетонот од антички Рим би можело да биде начинот на кој Римјаните ги мешале своите суровини, поточно како користеле вар, клучна компонента на смесата заедно со вулканската пепел. рече Адмир Машиќ, професор по градежно инженерство и животна средина од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ), кој го предводеше истражувањето објавено во списанието Science Advances.

„Ова е важен следен чекор во подобрувањето на одржливоста на модерниот бетон преку стратегија инспирирана од Рим. Успеавме да преведеме некои карактеристики во античките римски малтери кои можат да се поврзат со самолекување во современи аналози со голем успех“, додаде Машиќ.

„Во суштина тоа функционира вака: кога бетонот пука, навлегува вода или влага и пукнатината се шири низ структурата. Парчињата вар се раствораат со инфилтрација на вода и даваат јони на калциум кои ги рекристализираат и поправаат пукнатините. Дополнително, јоните на калциум можат да реагираат со вулкански состојки за да ја зајакнат структурата“, рече Машиќ.

Пантеонот, кој датира од 2 век од нашата ера, е кружна бетонска конструкција обложена со тула со најголемата и најстарата неармирано бетонска купола во светот. Масивниот римски Колосеум, кој датира од првиот век од нашата ера, исто така би бил невозможен без бетон.

„Римјаните беа големи инженери. Фактот дека сè уште можеме да шетаме низ многу од нивните згради е доказ за тоа. Треба само да отидете во Пантеон и да видите редица луѓе кои чекаат да погледнат во прекрасната купола“, рече водечкиот автор на студијата Линда Сејмур, која работеше на истражувањето како докторанд на МИТ и сега е проектен консултант во инженерството. фирма SGH.

„Римјаните беа паметни и ги адаптираа своите материјали врз основа на многу фактори како што се локацијата и видот на структурата“, додаде Сејмур.

Раководителот на истражувањето Адмир Машиќ е роден во Славонски Брод, добитник е на бројни награди, а во САД е од деведесеттите. Работи како професор на МИТ, а се занимава со истражување на археолошки структури и материјали.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img