Научник од Оксфорд тврди: Ова се трите најчести знаци дека мажот ве изневерува

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дипломецот од Оксфорд Мекен Марфи стана вирална сензација на TikTok откако на платформата почна да зборува за врски и неверство. 25-годишниот научник во своите дела истражуваше зошто луѓето изневеруваат, а во едно видео ги откри трите најчести знаци дека мажот изневерува.

Марфи изјавил дека повеќето луѓе изневеруваат поради желба за поврзување или нешто различно. Тој додаде дека тајните, суетата и избегнувањето разговор за одредена личност може да бидат показатели за неверство. Тој дури сугерираше дека мажите „сакаат повеќе партнерки само за да имаат повеќе партнерки“.

„Многу мажи кои се целосно задоволни со своите сопруги сепак одлучуваат да изневерат. Жените се повеќе емотивно вклучени во односите со своите партнери и тоа е главната разлика“, вели тој, пренесува Индекс.

Во продолжение прочитајте кои се трите знаци според Марфи дека вашиот партнер можеби ве изневерува.

1. Мерење на други жени
Првиот знак што го наведе овој научник беше набљудувањето на други жени. „Едно навистина интересно истражување на 233 парови покажа дека мажите кои ги оценуваат привлечните жени кои не се нивни партнери имаат 50 отсто поголеми шанси да покажат неверство од мажите кои не го прават тоа“, објасни Марфи.

2. Број на поранешни партнери
Според неговите тврдења, улога игра и бројот на партнери. „Не сакам да ги судам луѓето врз основа на тоа, но оние кои имале повеќе од еден партнер имаат поголема веројатност да изневерат. Едно истражување покажа дека оние кои спиеле со повеќе од пет луѓе имаат двојно поголема веројатност да изневерат од оние кои имале помалку од пет партнери.

3. Измами во минатото
Според Марфи, ако вашиот партнер изневерувал во минатото, треба да бидете загрижени. „Супер истражувањето на Кајла Ноп (клинички психолог од Калифорнија оп.а.) и колегите откри дека мажите кои изневерувале во минатите врски имаат три пати поголема веројатност повторно да изневерат во идните врски отколку оние кои не изневерувале“, заклучил тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img