26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Научник вели дека садовите не треба да се мијат со сунѓер

НАЈЧИТАНО

Ако ги миете садовите рачно наместо во машина, вашата „алатка“ за чистење на остатоците од храната од чинијата е веројатно обичен сунѓер. Сепак, дали знаевте дека со него често се мачкаат уште повеќе бактерии на садовите, дури и кога изгледа чисто?

Тоа го забележува норвешкиот научник Тронд Моретро од Институтот за истражување на храната, а на оние кои користат сунѓер за миење садови ги советува – веднаш да го фрлат во ѓубре.

Ова популарно средство за чистење, вели тој за Mirror, е опасно бидејќи лесно развива салмонела и некои други бактерии, особено ако користите сунѓер секој ден, па речиси никогаш не е целосно сув.

Влажните услови во внатрешноста на сунѓерот се совршено место за раст на бактериите; и иако повеќето не се опасни за луѓето, сунѓерот развива и салмонела, која може да ве разболи.

„Еден сунѓер може да содржи повеќе бактерии од луѓето на Земјата. Таа е влажна и ги собира остатоците од храна, кои се храна и за бактериите, што доведува до нивен брз раст“, ​​објасни тој.

Научникот исто така рекол дека чистењето на сунѓерот не прави голема разлика, а единствениот начин да се обезбеди целосна хигиена додека го користите е секој ден да користите нов сунѓер – што е скапо и штетно за околината.

Според Тронд, најдоброто нешто што можете да го користите за миење садови е четката за чистење, бидејќи нејзините влакна се сушат доволно брзо што бактериите не можат долго да преживеат, а има и рачка, па затоа држете ги рацете подалеку од директен контакт со нив. Вечерњи лист.

„Бидејќи четката се суши многу брзо, штетните бактерии умираат веднаш, а нејзината рачка спречува директен контакт со рацете со нив. Затоа предлагам следниот пат кога ќе ви треба нов сунѓер, попрво да пробате четка која е најдобар избор за миење садови“, заклучи тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО