2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

НАТО објави: Експлозиите на потокот Сјевен предизвикуваат длабока загриженост

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

НАТО излезе со соопштение во врска со експлозиите на Северен тек 1 и 2.

Тие ги повикаа сите сојузнички земји да се приклучат на заедничката декларација.

„Оштетувањето на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ во меѓународните води во Балтичкото Море предизвикува длабока загриженост. Сите моментално достапни информации укажуваат дека ова е резултат на намерна, непромислена и неодговорна саботажа.

Протекувањето предизвикува ризици за испорака на енергетски производи и значителна штета на животната средина. Ги поддржуваме тековните истраги за да се утврди потеклото на штетата.

Ние како сојузници се обврзавме да се подготвиме, одвратиме и одбраниме од присилна употреба на енергија и други хибридни тактики од државни и недржавни актери. Секој намерен напад на важната инфраструктура на сојузниците ќе наиде на единствен и решителен одговор“, се вели во соопштението на НАТО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img