4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

НАТО испрати авиони во близина на украинската граница: Ќе ја браниме секоја педа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Надзорниот авион АВАКС на НАТО пристигна во Романија во вторникот за да го зајакне источното крило на алијансата и да помогне во следењето на руската воена активност.

Првиот распореден авион за набљудување слета во воздухопловна база во близина на Букурешт, а се очекува уште два да слетаат во текот на денот и во среда. Авионите треба да останат во Романија неколку недели.

НАТО минатата недела објави дека ќе распореди авиони за набљудување на системот за воздушно предупредување и контрола (AWACS) во Букурешт, каде што ќе започне со извидувачки летови исклучиво над територијата на НАТО.
„Во контекст на илегалната војна на Русија против Украина, НАТО ќе ја следи воената активност на источното крило со помош на авионите АВАКС“, објави романскиот министер за одбрана Ангел Тилвар на Фејсбук.

НАТО го зголеми своето воздушно присуство во Источна Европа и Балтикот откако Русија ја нападна Украина минатиот февруари, користејќи борбени авиони, авиони за набљудување и танкери.

Авионот распореден во Романија припаѓа на флота од 14 авиони за набљудување на НАТО вообичаено со седиште во Германија. Тие можат да детектираат други авиони на стотици километри оддалеченост, соопшти НАТО.

„Додека илегалната војна на Русија во Украина продолжува да ги загрозува мирот и безбедноста во Европа, не смее да има сомнеж решеноста на НАТО да ја заштити и брани секоја педа од сојузничката територија“, рече портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску, објавувајќи го распоредувањето на овие авиони на 12 јануари. .

Следете N1 преку апликации за Android | iPhone/iPad и социјалните медиуми

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img