More

  НАТО е загрижен и во паника за зајакнувањето на Кина и нејзината соработка со Русија

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Сојузниците на НАТО се загрижени за брзото и нетранспарентно воено зајакнување на Кина и нејзината соработка со Русија и во средата разговараа за конкретни начини за справување со предизвиците што ги поставува Пекинг, рече американскиот државен секретар Антони Блинкен.

  -„Членовите на нашата алијанса остануваат загрижени за принудната политика на НР Кина (Народна Република Кина), употребата на дезинформации, брзото, нетранспарентно засилување на војската, вклучително и соработката со Русија“, рече Блинкен на прес-конференција по дводневната средба на Министрите за надворешни работи на НАТО.

  „Но, ние исто така остануваме посветени на одржување на конструктивен дијалог со Кина секаде каде што можеме и ги поздравуваме можностите да работиме заедно на заедничките предизвици“, додаде тој.

  Додека НАТО останува фокусиран на одржување на обединета поддршка за Украина, членките исто така сакаат да ја зајакнат отпорноста на алијансата со разгледување на новите предизвици, вклучително и оние што ги поставува Кина, рече Блинкен.

  Соединетите Држави и нивните сојузници признаваат дека постои натпревар за обликување на светот надвор од поделбите од Студената војна.

  Блинкен тврдеше дека „на многу начини постои она што Европејците го нарекуваат системско ривалство меѓу Кина и многу од нашите земји“, но дека мора „секаде каде што е можно, да најдеме начини да соработуваме за навистина големите прашања“.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img