НАТО го преместува оружјето што се користи во борбата против терористите во Романија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

НАТО ќе премести неколку свои извидувачки авиони кои моментално се стационирани во Германија во Романија, па тие ќе бидат поблиску до Украина, пишува dpa.

Извидувачките авиони на системот за предупредување и контрола на воздухот (АВАКС) треба да пристигнат во вторник во Букурешт „за да го поддржат зголеменото присуство на Алијансата во регионот и да ја следат руската воена активност“, соопшти НАТО во петокот.

Авионот AWACS, вообичаено сместен во близина на Ахен во западна Германија, ќе биде сместен во базата на романските воздухопловни сили во Отопени во близина на Букурешт, на околу 200 километри од источната граница на ЕУ и НАТО со Украина.
„Додека илегалната војна на Русија во Украина продолжува да ги загрозува мирот и безбедноста во Европа, не смее да има сомнеж решеноста на НАТО да ја заштити и брани секоја педа од сојузничката територија“, рече портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску.

„Нашите AWACS можат да детектираат авиони на стотици километри, што ги прави критични за одвраќањето и одбранбеното држење на НАТО. И благодарам на Романија што беше домаќин на авионот бидејќи има важен придонес за нашето рано предупредување“, додаде таа.

Во воената база Отопени ќе бидат распоредени и околу 180 војници.

НАТО не прецизираше колку од неговите 14 АВАКС кои моментално се стационирани во Германија ќе бидат испратени во Романија, но според воени извори, три авиони ќе бидат распоредени во таа источноевропска земја, дознава ДПА.

AWACS може да лоцира и идентификува други авиони на оддалеченост од повеќе од 400 километри.

Тие авиони можат да ги пренесат информациите на сите други во воздушниот простор кои се соодветно опремени.

Во минатото тие беа распоредени за време на операциите против терористичките групи како Исламската држава и во Авганистан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img