3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Настаните од Буча предизвикаа нова реакција од ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европската унија размислува за дополнителни санкции против Русија и релевантните предлози ќе бидат разгледани в среда, објави Фајненшл тајмс.

„Понатамошни санкции и поддршка од ЕУ се на пат“, соопшти синоќа претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел преку Твитер, како реакција на настаните во Буча.

„Фајненшл тајмс“ повикувајќи се на дипломатски извори, објави дека се очекува амбасадорите на ЕУ да разговараат за нова рунда антируски санкции во среда.

Новите ограничувања би можеле да бидат насочени кон поединци, но може да опфатат и забрана за руски бродови да ги користат пристаништата на ЕУ. Можни се и ограничувања на извозот и снабдувањето со енергија, пишува „Фајненшл тајмс“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img