18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Наследник на Нуњез: Бразилецот Давид Нерес во Бенфика

НАЈЧИТАНО

По заминувањето на голгетерот Дарвин Нуњез во Ливерпул, Бенфика се засили со бразилското крило Давид Нерес (25), кој доаѓа од Шахтјор Доњецк.

Тој потпиша петгодишен договор со Бенфика за плата од околу три милиони евра по сезона.

Нерес се истакна додека играше за Ајакс и воодушеви во сезоната 2018/19. во кој холандскиот клуб стигна до полуфиналето на Лигата на шампионите. За пет сезони за Ајакс на 180 натпревари постигна 47 гола и 34 асистенции.

Тој во јануари годинава се пресели во Шахтјор, но не одигра ниту еден натпревар за украинскиот клуб поради руската инвазија на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО