-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

НАСА ќе го проучува сексот во Вселената

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сексот во вселената би бил клучен за нашите идни колонии на Марс и други планети, а НАСА конечно подлегна на долгогодишниот притисок да ја истражи оваа работа, пишува ДејлиСтар. Астронаутите или вселенските туристи реално би можеле да зачнат и да се породат целосно во вселената, но би можеле да имаат последици од нултата гравитација и радијацијата во вселената.

Всушност, никој не знае дали сексот е возможен во нулта гравитација поради неговото влијание врз течната физика и основната механика на делото. Физичарот и астроном, д-р Џон Милис, за BuzzFeed изјави дека машкото возбудување би било „предизвик во вселената, иако технички сепак би требало да биде можно“, додавајќи дека слични проблеми може да влијаат и на женските астронаути.

– Вагиналната влажност може да биде проблем бидејќи потта и солзите ќе се собираат на местото на секрецијата во отсуство на гравитација – вели тој и додава:

– Ова не мора да го спречи возбудувањето, но замислувам како тоа би било непријатно.

НАСА уште нема конкретни планови како ќе го истражи сексот во бестежинска состојба.

„Ние првенствено се занимаваме со обезбедување на здравјето и безбедноста на членовите на екипажот во вселената на долги временски периоди. Нашата програма за истражување на луѓето работи на ублажување на петте опасности од човечките вселенски летови и истражува начини да им помогне на луѓето од екипажот да работат заедно и да останат емоционално подготвени за време на нивното патување“, велат од НАСА за Мic.

„Доколку се идентификува идната потреба за подлабока студија за репродуктивното здравје во вселената, НАСА ќе ги преземе соодветните чекори“, се додава во изјавата.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Филмска потера во Србија: Четворица киднапирале млад човек, барале 200.000 евра откуп

Младо момче (18), кое четворица киднапери, од кои едниот малолетник, насилно го внеле во автомобил, а потоа од родителите побарале 200.000 евра како откуп,...

Балканот го зафати снежно невреме: Во Србија над 25.000 луѓе останаа без струја

Патиштата беа затворени, а повеќе од 25.000 луѓе во Србија останаа без струја поради бурните ветришта и снежното невреме во неделата, додека во Црна...

Ева Лонгорија во слободното време се колне во модните тренерки

Холивудската актерка Ева Лонгорија секогаш е негувана од глава до пети на црвените теписи, а во слободното време повеќе сака да скока во нешто...
spot_img
spot_img
spot_img