2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

НАСА успеа да удри во астероид: „Човештвото влезе во нова ера“.

НАЈЧИТАНО

НАСА доцна синоќа успешно го удри вселенското летало ДАРТ во астероид. Тоа беше историска мисија бидејќи беше „првиот планетарен тест за одбрана“ на Земјата од потенцијален удар со отклонување од курсот.

Последните моменти пред судирот ги снимила камера на леталото, а последната слика ја направило леталото две секунди пред ударот.

Судирот на Дарт со Диморфос речиси сигурно ја променил траекторијата на астероидот, земајќи ги предвид основните закони на физиката за зачувување на енергијата и моментумот. Ако орбитата на Диморфос околу поголемиот астероид Дидимос не се промени, тогаш Њутновите закони ќе бидат прекршени.

За прв пат во историјата испративме вселенско летало и тоа се судри со астероид на седум милиони километри од Земјата, соопшти НАСА.

„Човештвото влезе во нова ера, ера кога потенцијално имаме способност да се заштитиме од опасноста што ја претставуваат астероидите. Прекрасно“, изјави една од лидерите на НАСА, Лори Глејз.

Целта на мисијата е да се заштити Земјата од потенцијален судир со НЕО – што е термин на НАСА за објект блиску до Земјата – астероид или комета – што би можел да се приближи до орбитата.

Големото финале треба да се одржи во 23 часот по американско време.

DART (Double Asteroid Redirection Test) е првата мисија која ќе се обиде да оттргне опасен објект во директен експеримент за да спречи негово влијание врз планетата Земја, изјави директорот на вселенската мисија Томас Зурбухен.

Во 2016 година, НАСА ја основа Канцеларијата за координација за планетарна одбрана (PDCO) за рано откривање на големи закани НЕО – најмалку 30 до 50 метри – кои би можеле да ја оштетат површината на Земјата и да ги следат траекториите на овие објекти.

Астрономите моментално не знаат дали Земјата е загрозена од НЕО, но астероид оставил огромен кратер на мексиканскиот полуостров Јукатан пред околу 66 милиони години и можеби го предизвикал изумирањето на диносаурусите.

Вселенското летало ДАРТ е тешко 610 килограми и димензии 1,8 х 2,6 метри, а беше лансирано во ноември 2021 година од Калифорнија со ракетата Фалкон 9 на SpaceX.

Дизајниран е да удри во астероидот Диморфос со брзина од 6,6 километри во секунда, што се очекува да се случи во понеделник во 2314 GMT.

„Астероидот Диморфос: Доаѓаме кај вас“, твитна НАСА при лансирањето.

Диморфос е со дијаметар од околу 160 метри и е како месечина која орбитира околу поголемиот астероид Дидимос.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО