2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

НАСА: Русија собра украинско жито во вредност од милијарда долари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Оваа година Русија собра жито во вредност од приближно една милијарда долари на украинските полиња, објави американската вселенска агенција НАСА.Околу 5,8 милиони тони пченица се собрани на полиња во подрачја „не под украинска контрола“, објави НАСА Harvest, програма на Агенцијата за безбедност на храна и земјоделство, а пренесе германската агенција dpa.

NASA Harvest, во соработка со неколку партнерски институции, користеше сателитски податоци и моделирање за истражување.

Вкупно, годинава на украинска територија се собрани 26,6 милиони тони пченица, што е значително повеќе од минатогодишните предвидувања, проценуваат научниците вклучени во истражувачкиот проект.

Иако ова е намалено од минатогодишната рекордна жетва од 33 милиони тони, износот е сè уште блиску до петгодишниот просек од 27,9 милиони тони.

Украина немаше пристап до 22 отсто од житото во источниот дел на земјата поради тековната руска инвазија.

Според НАСА, вкупно 88 отсто од минатогодишните зимски култури биле собрани во области кои не се под контрола на Украина. Неожнеаното жито најчесто се наоѓа на полињата во близина на линијата на фронтот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Нашла туѓа лична карта и си побарала брз кредит?

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на...

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно, и покрај притисокот од соседна...
spot_img
spot_img
spot_img