20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

НАСА прво лансираше ракета од комерцијална вселенска база надвор од САД

НАЈЧИТАНО

Американската вселенска агенција (НАСА) за прв пат лансираше ракета од комерцијална база надвор од територијата на САД.

Утрово НАСА лансираше тројна ракета од вселенскиот центар Арнем, на северот на Австралија. Така Арнем влезе во историјата како прва ракета на НАСА за лансирање од комерцијална вселенска база надвор од САД, јавува Би-Би-Си.
НАСА објави дека лансирањето ќе овозможи астрофизички студии на јужната хемисфера. Научниците веруваат дека лансираните ракети ќе им помогнат да го проучат ефектот на ѕвездената светлина врз вселувањето на блиските планети.

Вселенскиот центар Арнем е познат како прво и единствено комерцијално управувано екваторијално лансирање.

„Имавме извонреден успех и оставивме голема трага во австралиската вселенска авантура“, изјави Мајкл Џонс, извршен директор на центарот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО