3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

НАСА планира да лансира нов мегаракет кон Месечината во среда наутро

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По два неуспешни обиди, НАСА планира да го лансира својот нов мегарокет од Кејп Канаверал на Флорида до Месечината рано наутро во среда, помалку од една недела откако масивната машина ги издржа налетите на моќниот ураган.„Се чини дека дојде нашето време. Се надеваме дека тоа ќе биде во среда“, рече Мајк Сарафин, одложениот менаџер на мисијата Артемида 1 во седиштето на НАСА.

Мисијата Артемида 1, шестнеделен пробен лет без астронаути, е првиот чекор во плановите на американската вселенска агенција да воспостави долгорочна лунарна колонија на Месечината како отскочна даска за уште поамбициозни идни патувања со екипаж на Марс.

Тоа е првиот пробен лет на огромната двостепена ракета Space Launch System (SLS) и нејзината беспилотна капсула Орион.

Иако на бродот нема да има луѓе, Орион ќе носи симулиран екипаж од тројца – еден машки и две женски кукли – опремени со сензори за мерење на нивото на радијација и други стресови што би ги доживеале астронаутите.

Наведена како најмоќната и најсложена ракета во светот, SLS го претставува најголемиот нов систем за вертикално лансирање изграден од американската вселенска агенција откако Сатурн V полета на Месечината за време на програмата Аполо во 1960-тите и 1970-тите.

Именувана по сестрата близначка на Аполо од античката грчка митологија, новата вселенска програма е развиена 50 години откако луѓето последен пат стапнале на лунарната почва.

Одбројувањето веќе започна
Првото лансирање на ракетата SLS е закажано за среда во 01:04 часот по локално време со можно лансирање од два часа. Во познатиот вселенски центар Кенеди, одбројувањето веќе започна.

Полетувањето е закажано помалку од една недела по минувањето на ураганот Никол, кој ракетата успешно го издржа во вселената на лансирната рампа.

Официјалните лица во моментов го проценуваат потенцијалниот ризик од штета поврзана со ураганот. Тоа е тенка лента како заптивната смеса, наречена RTV, која ја опкружува капсулата Орион на врвот на ракетата и ја прави поаеродинамична.

Експертски тимови истражуваат дали РТВ може да се олабави при стартување и да предизвика проблеми.

Поради ова, поставени се два резервни датуми за лансирање – 19 ноември и 25 ноември.

Временската прогноза е поволна
Временската прогноза е поволна. Метеоролозите велат дека има 90 отсто шанси за поволни временски услови во моментот на лансирањето.

На крајот на септември, тие мораа да ја пренесат ракетата назад во зградата на собранието за да ја заштитат од ураганот Иана, кој во тоа време му се закануваше на брегот на Флорида.

Пред овие лоши временски услови, два обиди за лансирање беа откажани, но од технички причини. Првиот дефект беше поврзан со неисправен сензор, а вториот со истекување на гориво при полнење на резервоарот за ракета. НАСА потоа го замени печатот и ги измени своите процедури за да избегне термички шок колку што е можно повеќе.

Полнењето на резервоарот треба да започне вторник попладне. Се очекува лансирањето од брегот да го следат околу 100.000 луѓе, имајќи предвид дека ракетата треба да го осветли ноќното небо.

Доколку полетувањето во среда биде успешно, мисијата се очекува да трае вкупно 25 и пол дена со спуштање во Тихиот Океан на 11 декември.

НАСА смета на успешна мисија откако ја развиваше ракетата SLS повеќе од една деценија. До крајот на 2025 година има намера да инвестира повеќе од 90 милијарди долари во својата нова лунарна програма. Артемида 2 би требало да биде како повторување на првата мисија, но овој пат со астронаути, а реализацијата се очекува во 2024 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img