2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

НАСА нарача нова студија за „неидентификувани воздушни феномени“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

НАСА нарача нова независна студија за таканаречените „неидентификувани воздушни феномени“ (UAPs), тема која долго време ја фасцинираше јавноста и неодамна го привлече вниманието на Конгресот.

Агенцијата во четвртокот објави дека UAP – исто така познати како неидентификувани летечки објекти или НЛО – се од интерес за воздушната безбедност и националната безбедност, нагласувајќи дека „нема докази“ дека феномените се „од вонземско потекло“.

Студијата, која треба да започне наесен и се очекува да трае околу девет месеци, ќе се обиде да ги испита „настаните на небото кои не можат да се идентификуваат како авиони или познати природни феномени“ преку „научна перспектива“, соопшти НАСА во изјава.

Новиот тим на UAP, предводен од астрофизичарот Дејвид Спергел, ќе се фокусира на тоа како најдобро да се соберат податоци и како вселенската агенција може да ги искористи за подобро разбирање на UAP во иднина во соработка со експерти од научните, аеронаутичките и аналитичките заедници. „Со оглед на малото набљудување, нашата прва задача е едноставно да го собереме најсилниот сет на податоци што можеме“, рече Спергел.

НАСА соопшти дека извештајот ќе биде објавен и нагласи дека иако студијата била договорена со американската влада, таа не е дел од студијата за феноменот од страна на американската влада.

Минатата година, американското Министерство за одбрана (ДО) го објави со нетрпение очекуваниот извештај на Работната група за неидентификувани воздушни феномени (UAPTF) на оваа тема, кој идентификуваше најмалку 144 „необјаснети“ воздушни феномени во последните две децении.

Проценката покажа дека UAPs претставуваат безбедносен ризик за воздушниот сообраќај и потенцијално може да претставуваат ризик за националната безбедност на САД. Министерството за одбрана нареди план за официјализирање на мисијата на мисијата. Во мај, Конгресот на САД ја одржа својата прва јавна дебата на оваа тема по половина век.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР – Извадок на дел од дневните настани 31.01.2023

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“ во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Актерот Алек Болдвин е обвинет за убиство од небрежност

Обвинителството на Првиот судски округ на американската сојузна држава Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе кривична пријава за убиство од небрежност против холивудскиот глумец...

Алијанса ќе влезе со 3 ресори, Алтернатива нема да излезе, ДУИ ќе накриви капа

Алијанса на Албанците (АА) најверојатно ќе добие три министерства во владата на Димитар Ковачевски, брифираат извори од оваа партија. Ресорите правда и здравство наводно...
spot_img
spot_img
spot_img