2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

НАСА испраќа ракета кон Месечината, се очекуваат стотици илјади гледачи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Туристи гладни за вселената ќе се соберат на Флорида во сабота за да бидат сведоци на невиден спектакл: лансирањето на новата ракета на НАСА кон Месечината, која би можела да привлече до 400.000 луѓе, велат локалните власти.

НАСА во вторникот објави дека повторно ќе се обиде во сабота да лансира џиновска ракета од следната генерација кон Месечината, откако првиот обид во понеделникот не успеа поради технички проблем.

Огромна ракета од новата генерација треба да ја однесе капсулата без екипаж на шестнеделен пробен лет околу Месечината и назад, во мисијата Артемида 1, педесет години по последната мисија Аполо на Месечината.

Наведена како најмоќна и најсложена ракета во светот, џиновската ракета со две фази Space Launch System (SLS) го претставува најголемиот нов систем за вертикално лансирање изграден од американската вселенска агенција откако Сатурн V полета на Месечината за време на програмата Аполо во 1960-тите и 70-тите години.

Вселенскиот центар Кенеди, од каде што е планирано да биде лансиран, е затворен за јавноста, но гледачите ќе можат да ја видат ракетата како се издигнува кон небото и да го слушнат нејзиниот татнеж од околните плажи.

Дон Вокер, претставник на округот Бревард, очекува толпа луѓе на лансирањето, „помеѓу 200.000 и 400.000“.

Фактот дека лансирањето сега веќе не се очекува во работен ден, туку на викенд – кој е исто така долг викенд со државен празник во понеделник – како и неговиот историски карактер, придонесуваат за очекуваниот успех во посетеноста, Меган Хапел од Туристичката канцеларија на Флорида објасни за АФП.

На посетителите им се препорачува да заминат порано за да избегнат сообраќајни метежи, кои се очекуваат „три или четири часа“ пред полетувањето, закажано за 14:17 часот (18:17 часот по Гринич), додаде таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Поправајќи ја канализацијата, откриле древна статуа на Херкул

При поправка на канализацијата под парк во Рим, пронајдена е античка римска статуа на Херкул, која најверојатно датира од времето на Римската Империја (27...

Муса Џафери: Артан Груби ја узурпира партијата и само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети

Артан Груби ја узурпира партијата и само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети. Тој заедно со другите министри треба да се појави...

Грчката морнарица сѐ уште го бара пилотот од урнатиот Ф-4

Потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што вчера се урна во Јонското море, траеше во текот на ноќта, а...
spot_img
spot_img
spot_img